10 Mayıs 2016 Salı 15:43
10 Ekim-Der: “7 ay geçti. Artık sorumlular yargılansın”

BURCU CANSU - burcucansu@birgun.net

Ankara Katliamı’nın yedinci ayında Gar önünde bir araya gelen aileler, “Katilleri Tanıyoruz, Unutturmayacağız” dedi. Anmanın ardından Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunuldu.

KATLİAMIN ÜZERİNDEN 213 GÜN GEÇTİ

Ankara Katliamı’nın yedinci ayında Ankara Tren Garı önünde yapılan anma, patlamanın yaşandığı saat olan 10.04’te başladı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra anmada yurttaşlar ile çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti temsilcisi ve CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da bulundu.

Katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu “Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz, Hesabını Soracağız” yazan pankartı taşıyan kitle, saat 10.04’te saygı duruşu yaptı. Alandan sürekli “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganları yükseldi.

Ankara Katliamı'nın faillerinden hesap sormak, yaşamlarını yitirenleri unutturmamak, hak arayışı mücadelesini büyütmek için kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı ve katliamda yaşamını yitiren avukat Uygar Coşgun'un eşi Mehtap Sakinci Coşgun, “Katliamın üzerinden 213 gün geçti. 7 aydır buradayız. Burada olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Anmaya katılan aileler de adalet arayışının peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından katliamda yaşamını kaybedenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu “Emek, Barış, Demokrasi” simgesel anıtı önüne karanfiller bırakıldı. Karanfiller bırakılırken yakınlarını, eşlerini, dostlarını, çocuklarını kaybedenler gözyaşlarına hakim olamadı.

KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Anmanın ardından aileler, suç duyurusunda bulunmak üzere Ankara Adliyesi’ne gitti. Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Avukat İlke Işık, aileler ve yaralılar ve 10 Ekim Mitingi’ni düzenleyenler adına suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. Işık, “Geçen ay ortaya çıkan müfettiş raporu, bu olayın faillerinin birkaç IŞİD’liden ibaret olamayacağını ortaya koydu. Devletin sorumluluğuna, içinde olduğuna ilişkin bütün görüşlerimizi doğrulayan bir dolu belge ortaya çıktı. Bu dosyaya ulaşmamızın üzerinden 1 ay geçti. Savcılığın resen inceleme yapması gerekirken ve bu kişileri ceza dosyasına dahil etmesi gerekirken bunu yapmadı. Bu dosyada adı geçen kamu görevlileri ve bu dosyanın dışında ihmali ve kastı olduğunu düşündüğümüz diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Suç duyurusunun ardından aileler Meclis’e giderek CHP ve HDP Milletvekilleri ile görüştü.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 10.05.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol