banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Nisan 2016 Cuma 17:23
10 Ekim Katliamı'na ilişkin İçişleri Bakanlığına tazminat

BirGün / Ankara

10 Ekim Katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralıların savunuculuğunu yapan Demokrasi için Hukukçular, İçişleri Bakanlığı aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı. Bugün yapılan başvuru öncesi Ankara Bölge İdare Mahkemesi önünde açıklama yapan avukatlar, sorumluluğunu kabul etmeyen ve olayları aydınlatmayan devletin yeni katliamların önünü açtığını dile getirdi.

İDDİANAME ORTADA YOK
Açıklamada konuşan Avukat İlke Işık, bombalı saldırılar ve katliam davalarının tamamında MİT ve Emniyet görevlileri ile Vali ve hükümetin sorumluluğu bulunduğunu belirterek, “Soruşturma belirsiz bir zamana yayılarak ve deliller kamuoyundan, mağdurlardan gizlenerek cezasızlık pratiği işletilmektedir” dedi. 10 Ekim Katliamına ilişkin hala bir iddianame bulunmadığını anımsatan Işık, çeşitli devlet kurumları ve yöneticileri hakkında yapılmış suç duyurularının da işleme konmayarak katliamdaki sorumlulukların gizlenmeye çalışıldığını söyledi.

‘BAKANLIK SORUMLULUK HİSSETMİYOR'
Işık, İçişleri Bakanlığına mağdurlar adına yaptıkları başvurulara olumlu yanıt gelmediğini belirterek, “Bakanlık bu kadar büyük bir kitle katliamı sonucunda ölen ve yaralananlara karşı hiçbir sorumluluk hissetmemiş, yüze yakın başvuruya karşın maddi ve manevi zararları tazmin etme eğilimine girmemiştir. İçişleri Bakanlığı aleyhine maddi ve manevi tazminat davaları açmayı seçtiklerini vurgulayan Işık, “101 insanın yaşamını yitirdiği, 500’den fazla yaralının olduğu bir katliama rağmen hiçbir sorumluluk hissetmeyen, özür ve üzüntü bile ifade etmeyen, yaralıların ve ölenlerin ailelerinin durumunu, ne yaşadıklarını merak bile etmeyen İçişleri Bakanlığına dava açıyoruz” dedi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 01.04.2016 17:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177