banner200
banner235
banner225
10 Nisan 2016 Pazar 15:43
10 Ekim Ankara katliamının 6. ayında, yaşamını yitirenler anıldı
banner188
banner213
banner230

10 Ekim 2015'te Ankara’da Emek Barış Demokrasi Mitingi’ne yönelik canlı bomba saldırısında yaşamını yitirenler, katliamın 6. ayında Ankara Garı önünde anıldı. Anmada, katliamda yaşamını yitiren 101 kişi için, 101 karanfil bırakıldı.

Patlamada hayatını kaybeden Ata Önder Atabay’ın annesi Halime Atabay, “Benim oğlum insan gibi yaşamak için barış istiyordu. Ben insan gibi insan yetiştirdim. Elimden aldılar. Artık yeter” dedi. Ali Deniz Uzatmaz’ın babası Ogün Uzatmaz da, “Bu sevgi çiçekleri boşuna düşmedi. Onlar barışın çimentosu oldular” diye konuştu. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakine Coşgun ise, “Barış ve adaleti bulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Anma, saldırıda yaralanan ve ölenlerin yakınlarının kurduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneğinin çağrısıyla gerçekleşti. Anma öncesi saygı duruşu yapıldı. Hayatını kaybedenlerin resimleri taşındı ve isimleri tek tek okundu.

Elif Kanlıoğlu’nun babası Ümit Kanlıoğlu, “Burada ölenlerin talebi barıştı. Kürtler eşit vatandaşlık için, emekçiler ekonomik talepleri için, kadınlar özgür birey olabilmek için gençler gelecekleri için barış istiyordu. Bu talepler barış olmadan olamazdı” diye konuştu.

Ali Deniz Uzatmaz’ın babası Ogün Uzatmaz ise, “Bu sevgi çiçekleri boşuna düşmedi. Onlar barışın çimentosu oldular” dedi.

Katliamdan yaralı olarak kurtulan Gökhan Yaralı, “Burada ölenlerin tek suçları insanları sevmekti. Onların barış istekleri bize yol ve bu coğrafyaya bir gün barış gelecek” diye vurguladı. Konuşmaların ardından ilk patlamanın gerçekleştiği yere karanfiller bırakıldı.

BİRÇOK İLDE ANMA YAPILDI

İzmir Emek Barış ve Demokrasi Güçleri 10 Ekim Ankara Katliamının altıncı ayında katliamda yaşamını yitirenleri anmak ve sorumluları protesto etmek için Karşıyaka İZBAN girişinde basın açılması gerçekleştirdi.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Güçleri de katliamda hayatını kaybedenleri andı. Mersin Tren Garı önünde yapılan anma, patlamanın yaşandığı saat olan 10.04’te yapıldı. Emek ve demokrasi güçleri adına açıklama yapan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Türkiye halklarının yıllardır özlem duyduğu, silahların ebediyen susup demokratik siyasetin konuştuğu, gerçek anlamıyla halklar arasındaki barış ve kardeşlik duygularının güçlendiği bir ortamın yaratılması barış karşıtları dışında toplumun tüm kesimlerinin ortak beklentisidir” dedi.

ADANA

Adana Garı önünde yapılan anmaya Yazar Erdoğan Aydın ve CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş de katıldı. KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcü Gülşen Topal, saldırıların emekçilerin, kadınların, gençlerin barış talebine yönelik olduğunu dile getirdi. Topal, 10 Ekim katliamının bir iki maşanın üzerine yıkılıp dosyanın kapanmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

SİVAS

Sivas Cumhuriyet Meydanında, Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan anmada, katliamın üzerinin örtülmesini izin verilmeyeceği vurgulandı. Platform adına açıklama yapan Gülseren Altuntaş: “Sivas Demokrasi Platformu olarak savaş politikalarının sona erdirilmesi ve eşitlik, özgürlük, kardeşlik temelinde bir yaşamı kurmak için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.04.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol