banner200
banner235
banner225
19 Mayıs 2016 Perşembe 10:02
1 milyon genç kayıt dışı çalışıyor
banner188
banner213
banner230

DİSK Genel-İş Sendikası, genç nüfusun çalışma hayatına katılımını ve işsizlik ile ilgili sorunlarını görünür kılmak amacıyla, ‘Türkiye’de genç istihdamı ve işsizlik’ başlıklı bir rapor hazırladı. OECD, EUROSTAT, ILO ve TÜİK verilerinden yararlanılarak hazırlanan raporda, genç işsizliğiyle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.

919 bin genç işsiz

Genç işsizliği, aslında küresel bir sorun. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) raporuna göre, dünyada her 10 işsizden 4’ü genç işsiz. Dünya genelinde genç işsiz sayısı ise 73,3 milyon.

AB ve OECD üyesi ülkelerde 15-24 yaş arası genç işsizlik oranları, genel işsizlik oranlarının yaklaşık iki katına ulaşmış durumda. Birçok ülkede genç kadın işsizliği genç erkek işsizliğinden fazla. OECD ülkeleri içinde genç işsizliğinin en yüksek olduğu ülkeler ; İtalya, İspanya ve Yunanistan.

Türkiye’de 15-24 yaş arası genç işsiz ortalaması yüzde 18,5. Buna göre, Türkiye’de genç işsizliği, OECD’ye üye ülkelerin ortalamasının (yüzde 13,9) üzerinde, AB’ye üye ülkelerin ortalamasının (yüzde 19,1) ise altında. Erkeklerde bu oran yüzde 16,5 iken, kadınlarda yüzde 22,2.

Türkiye’deki 3 milyon 57 bin dar tanımlı işsizin yüzde 30’u, yani 919 bini gençlerden oluşuyor.

Genç kadın işsizliği yüzde 36’yı buldu

Türkiye’de genç işsizler içerisinde en yüksek orana sahip grup, üniversite mezunları. Yükseköğrenim mezunlarının yüzde 29,5’i işsiz. Üniversite mezunlarında genç kadın işsizliği yüzde 35,9 iken, genç erkek işsizliği yüzde 21,5.

Gençler güvencesiz

Her 3 gençten biri kayıt dışı çalışıyor. 3 milyon 117 bin ücretli çalışan gencin 1 milyonu kayıt dışı. Kayıt dışı çalışma oranlarının bu kadar yüksek olması, gençleri güvenceli bir gelecekten uzaklaştırıyor ve onların daha çok ‘günü kurtarmaya dönük’ çalışma biçimlerinde istihdam edilmelerine neden oluyor.

Genç kadınların 737 bini kayıtlı ve 268 bini kayıt dışı çalışırken, genç erkeklerin 1 milyon 352 bini kayıtlı, 760 bini kayıt dışı çalışıyor.

Üniversite mezunu 2 gençten biri çalışıyor

Türkiye’de üniversite mezunu gençlerin yüzde 53’ü çalışma olanağı bulurken, mesleki lise mezunlarının yüzde 44’ü, genel lise mezunlarının ise sadece yüzde 25’i istihdam ediliyor. 15-24 yaş arası genç erkekler, genç kadınların yaklaşık 2 katı daha fazla istihdam ediliyor.

Gençler esnek ve geçici işlere itiliyor

Genel-İŞ’in raporunda, istihdam edilmelerindeki zorluklar ve artan işsizlik oranlarının, gençleri esnek ve geçici çalışma biçimlerine yönelttiğine dikkat çekiliyor. Rapora göre, sorunun çözümü için yapılması gerekenler ise şöyle:

»Üniversitelerdeki bağımsız, laik ve bilimsel eğitim sistemine yönelik baskılar ortadan kaldırılmalı.

»Eğitim sistemi gençlerin yeteneklerini geliştirici ve destekleyici biçimde şekillendirilmeli.

»Genç istihdamını artırıcı kamu yatırımları yapılmalı.

»Özellikle genç kadınların eşit biçimde işgücüne dahil olabilmeleri için cinsiyet eşitliğine dayalı kamu politikaları hayata geçirilmeli.

»Gençlerin ucuz işgücü olarak görülmesi ve kayıt dışı çalışmaları engellenmeli.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.05.2016 10:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol