banner237
banner241
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Ekim 2017 Cuma 15:32
'Zenginliklerimizi fakirliğe çevirmeye çalışıyorlar'

VAN

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Ülke bizim, bayrak bizim bayrağımız. Çok güzel zenginliklerimiz var. Birileri bu zenginliği fakirliğe çevirmeye çalışıyor ama Allah'ın izniyle başarılı olamayacaklar." dedi.

Van programı kapsamında cuma namazı sonrası Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'ı makamında ziyaret eden Fakıbaba, fakültelerin öğretim üyeleriyle bir araya geldi.

Fakıbaba, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin doğusu, güney doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyiyle cennet bir vatan olduğunu, ülke olarak hak ettikleri yerde bulunmadıklarını, 15 yıldır çok önemli çalışmaların yapılmasına rağmen daha çok hizmetin yapılması gerektiğine inandığını söyledi.

"Sözünü ettiğimiz birlik beraberliği sağlamamız lazım"

Üniversitelerin kentten uzakta kurulmasını eleştiren Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Bunu Urfa'da da görüyorum. Kentten 15-20 kilometre ileride kampüs var. Öğrenciler oraya yerleşiyor. Dersler başladığında geliyor, okullar kapandığında da valizini alıyor ve kenti terk ediylor. Van'a Trabzon'dan, Urfa'dan, Siirt'ten, Antalya'dan gelen öğrenciler var. Vanlıların onlarla kaynaşması, birbirlerinin kültürlerini öğrenmesi maalesef olmuyor. Her üniversitenin fakülteleri ayrı ayrı yerlerde, kente yayılmış olsa halkla iç içe olurlar. Kültür alışverişi olur. Bu bağlamda kampüslerimizi yavaş yavaş kentin içine kaydırmamız gerekir. Sözünü ettiğimiz birlik beraberliği sağlamamız lazım. Bizler sağlayamıyorsak, sizler bizim hocalarımızsınız sizlerin sağlaması gerekir."

Fakıbaba, üniversitelerin hazırlanan projelere sahip çıkmaması durumunda başarılı olamayacağını vurgulayarak, toprağı suyla, çiftçiyi de bilgiyle buluşturacaklarını söyledi.

"El ele verdiğimizde çok güzel şeyler başarabiliriz"

Bakanlığındaki bürokratların üniversitelerdeki konferanslara katılması gerektiğini aktaran Fakıbaba, şöyle devam etti:

"Önümüz açık. Ülke bizim, bayrak bizim bayrağımız. Çok güzel zenginliklerimiz var. Birileri bu zenginliği fakirliğe çevirmeye çalışıyor ama Allah'ın izniyle başarılı olamayacaklar. Toprağımızla, kültürümüzle, farklı etnisitemizle çok farklı güzelliklerimiz var. El ele verdiğimizde çok güzel şeyler başarabiliriz. Bu konuda bizler öğrenci, sizler öğretmenlersiniz ve sizlere çok işler düşüyor."


Muhabir: Cemal Aşan

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 20.10.2017 15:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol