banner200
banner222
21 Aralık 2012 Cuma 21:34
'Yuvarlak Masa'da ifade özgürlüğü tartışıldı
banner188
banner213
banner230
ANKARA– Türkiye , tutuklu gazeteci sayısıyla dünyada ilk sıraya yerleşirken Adalet Bakanlığı çok sayıda yargı mensubunun katılımıyla “Türkiye’de İfade ve Basın Özgürlüğü” konulu proje kapsamında “İfade ve Medya Özgürlüğü Konulu Yuvarlak Masa Toplantısı” düzenledi.

Yuvarlak masa toplantısına ifade ve medya özgürlüğüyle ilgili davalara bakan Yargıtay ve Danıştay üyeleri, Cumhuriyet savcıları ve tetkik hâkimleri, Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. Maddesine göre görevlendirilen hâkim ve Cumhuriyet savcıları ile Adalet Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Kurulu ve Avrupa Konseyi temsilcilerinden oluşan yaklaşık 40 kişilik bir grup katıldı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DERSİ

Program kapsamında Alman Medya Hukuku Uzmanı Avukat Dr.Joerg Soehring “Alman Hukukunda İfade ve Medya Özgürlüğü”, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Osman Doğru “Türk Hukukunda İfade ve Medya Özgürlüğü”, Dr.Ümit Kılınç “İfade ve Medya Özgürlüğünün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde Korunması”, Avrupa Konseyi AİHM Kararlarının İcrası Dairesi’nde görevli Hukukçu Ziya Tanyar “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarının Uygulanması: Türkiye’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarının Uygulanmasına İlişkin Yaşanan Sorunlar” konulu birer sunum yaptı.

8 DEFA YAPILACAK

Toplantıda AİHM’nin hem Türkiye hakkında, hem de diğer ülkeler hakkında verdiği seçme kararlar, oluşturulan çalışma grupları tarafından analiz edildi. Birincisi Kasım ayında İstanbul’da yapılan yuvarlak masa toplantıları, proje süresince toplam 8 defa yapılacak olup, bu toplantılara Yargıtay ve Danıştay mensupları dâhil yaklaşık 320 hâkim ve Cumhuriyet savcısı katılacağı belirtildi. (Radikal)

banner229
Son Güncelleme: 21.12.2012 21:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol