banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
26 Eylül 2016 Pazartesi 16:08
Yüksekova'da hasar gören elektrik şebekeleri yenileniyor
banner188
banner213
banner230

Sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı kaldırıldığı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, terör saldırıları nedeniyle hasar gören elektrik şebekeleri yenileniyor.

İlçede huzur ve güvenliğin tesis edilmesi amacıyla 13 Mart'ta sokağa çıkma yasağıyla başlayan ve 20 Nisan'da son bulan "Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu"nun ardından, terör örgütünün neden olduğu tahribatın izleri siliniyor.

Çatışmaların yaşandığı mahallelerde hasar gören elektrik şebekelerinin yenilenmesi için hummalı çalışma başlatan Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ (VEDAŞ) Hakkari İl Müdürlüğü ile yüklenici firma ekipleri, İpekyolu Caddesi'ndeki atölyede yapılan elektrik direklerini, eskisinin yerine yerleştiriyor.

VEDAŞ İl Müdürü İsmail Özdemir, yaptığı açıklamada, 7 mahallede hasarın büyük olduğunu, buralardaki enerji şebekelerinin zarar gördüğünü söyledi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile VEDAŞ yetkililerinin hasar tespit çalışması yaptığını anlatan Özdemir, şöyle konuştu:

"Burada 11 milyon liralık hasar tespiti yapıldı. Yöneticilerimiz, hızlı şekilde Yüksekova'nın yıkılan yerlerinin onarılması ve enerjilendirilmesi noktasında hazırlanan projeleri ihale etti. Orman, Cumhuriyet, Güngör, Yeşildere ve Dize mahallelerinde enerji şebekelerinin yüzde 90'ına yakını yok olmuş gibi görünüyor. Çalışmalarımızı, ilerideki enerji ihtiyacı, yeni yapılaşma ve imar durumunu gözeterek yürütüyoruz. Yaklaşık 70 personel, araç, gereç ve teknik heyetle yüklenici firma bu işi yürütmektedir."

Aralık ayının başına kadar bu mahallelerin yüzde 80'ine enerji vermeyi hedeflediklerini bildiren Özdemir, yerleştirdikleri direklerin, tamamen yeni enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlandığını dile getirdi.

Özdemir, "Mahallelerde yaşamın olduğu yerlere öncelik veriyoruz. Hedefimiz bir an önce söz konusu yerlere enerji vermektir. Personelimizle hummalı şekilde çalışma yürütüyoruz." dedi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 26.09.2016 16:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol