banner200
banner222
17 Mayıs 2011 Salı 11:48
Yüksek Yargıya Rüşvet Operasyonu
banner188
banner213
banner230
Diyarbakır polisi, yüksek yargı organlarının da aralarında bulunduğu mahkemelerde yüklü paralar karşılığında davaların seyrini değiştiren ve tutuklu bulunan sanıkları tahliye edilmesini sağlayan bir çeteye yönelik operasyon düzenledi. İstanbul, Ankara ve İzmir'inde bulunduğu illerde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 27 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Diyarbakır'da faaliyet gösteren suç örgütlerine yönelik geniş kapsamlı bir çalışma başlattı. Titiz bir şekilde yürütülen çalışmalar kapsamında TCK 220'ince maddesine göre suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak ve örgüt kapsamında görevi kötüye kullanma, rüşvet ve tehdit suçlarına işleyen bir örgütün varlığına tespit etti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin, Tekirdağ ve Van'da çeteye yönelik eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 27 kişi gözaltına alındı.

TUTUKLU SANIKLARI TAHLİYE ETTİRMİŞLER

Gözaltına alınan çete üyelerinin yerel ve yüksek yargı organlarında, gerek rüşvet gerekse çeşitli yasadışı yollarla baskı kurarak özellikle uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı olmak üzere ağır cezalık dava dosyalarının sanıkların lehine karar çıkmasını sağladıklarını belirtildi.

Çetenin ayrıca tutuklu bulunan sanığın tahliye olmasını sağlamaya çalıştıkları, bu yolla birçok dava dosyasının sanık lehine karar verilmesini sağlayarak sanık yakınlarından veya sanıktan yüksek miktarlarda para alarak haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Operasyon kapsamında şüpheli şahısların ikametleri ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda belge ve doküman ele geçirildi. Yakalanan kişiler haklarında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. (Cihan Haber Ajansı)
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol