banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
20 Ocak 2015 Salı 13:05
Yüce Divan oylamasıyla flaş teklif
banner188
banner213
banner230

Yüce Divan oylamasına 'cep telefonları alınmasın' teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Başkanlığı’na bir dilekçe vererek oylamada cep telefonlarının alınmamasını talep etti.

Ekonomi eski Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda bugün Yüce Divan oylaması yapılacak. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Başkanlığı’na bir dilekçe vererek oylamada cep telefonlarının alınmamasını talep etti.

Tanal, dilekçesinde "Adalet ve Kalkınma Partisi yönetiminin iş bu dilekçeme konu oylamada herhangi bir fire vermemek için kendi Milletvekillerinden kullandıkları 'gizli' oyun fotoğrafını çekmelerini istediği ve/veya 'evet' yazan pusulaların parti yönetimine iletilmesini istediği şeklinde iddialar bulunmaktadır. Bu iddialar nezdinde gerek TBMM İçtüzüğün 112/3’üncü maddesi gereğince 'Görüşmeler tamamlandıktan sonra komisyon raporu Genel Kurulca gizli oyla karara bağlanır.' ve bilindiği üzere Türkiye’de ilk defa 16 Şubat 1950 senesinde uygulanmaya başlanan ve demokrasinin en önemli unsurlarından birisi olan 'gizli oy ilkesi' oy verenin iradesini serbestçe ve her türlü baskıdan uzak biçimde ortaya koymasını sağlamaktadır. Bir Milletvekilinin kullandığı gizli oyu, cep telefonu ve/veya başka bir cihaz aracılığı ile çekerek mensubu olduğu parti yönetimine sunması hem bir Milletvekilinin hem de Parlamento’nun saygınlığını ortadan kaldıracaktır. İşbu yukarıda arz ve izah olunan gerekçelerle TBMM Genel Kurul’unda düzenlenecek Yüce Divan oylamasında Parlamento üyelerinin; “oylama kabini içerisinde” fotoğraf çekimini sağlayacak cep telefonu, kamera, fotoğraf makinası gibi herhangi bir cihaz bulundurması ve kullanmasının yasaklanmasını saygılarımla arz ve talep ederim." dedi.


http://www.samanyoluhaber.com/gundem/Yuce-Divan-oylamasiyla-ilgili-flas-teklif/1071380/ 

banner229
Son Güncelleme: 20.01.2015 13:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol