banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Şubat 2016 Çarşamba 14:27
Yolsuzlukların gölgesinde FIFA başkanlık seçimi
banner188
banner213
banner230

FIFA, usulsüzlük iddiaları üzerinde oluşturulan sorun ve soruşturmalar, yaşanmış olan gözaltılar, maruz derinliğine mütemadi men cezaları zımnında kaybolan güvenlik ortamında, 26 Şubat Cuma haset toy başkanını seçmeye hazırlanıyor.

İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak FIFA Olağanüstü Kongresi'nde UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife, emektar FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne ve Güney Afrikalı adlı sanlı iş kadını Tokyo Sexwale riyaset düşüncesince yarışacak.

Yolsuzluk iddiaları üzerinde ABD'de başlamış olan sorun kapsamında FIFA'nın yukarı düzem yöneticilerinin gözaltına alınması, oluşturulan soruşturmaların kararında emektar FIFA Başkanı Sepp Blatter ve emektar UEFA Başkanı Michel Platini'nin sekizer sene futboldan men edilmesi, futbolun tepesinde kusursuz müşterek kargaşa ortamı oluşturdu.

Yaşanan süreçte bazısı ehemmiyetli sponsorlarını kaybeden FIFA, futbolseverlerin itimatını de şişman miktarda yitirdi.

Futbolseverler FIFA'ya güvenmiyor

Futbol muayeneleri organizasyonu 'Transparency International'ın 28 ülkeden 25 bin taraftarın katılımıyla gerçekleştirdiği anket, futbolseverlerin şişman kısmının FIFA'ya güvenmediğini ortaya koydu.

Ankete dahil olan taraftarların yüzdelik 69'u FIFA'ya güvenmediği anlamında ikircik bildirdi. Yüzde 19'u organizasyona güvenlik duyduğunu tamlayan taraftarların yüzdelik 12'si ise azimsiz kaldı.

FIFA'ya güvenmeyen devletler ortada Şili yüzdelik 88, Arjantin, İrlanda Cumhuriyeti ve Güney Kore yüzdelik 80, İspanya yüzdelik 76, İsveç yüzdelik 75, Büyük Britanya yüzdelik 76, Amerika yüzdelik 66, Fransa yüzdelik 63, İtalya yüzdelik 60 ile önce 10 mükemmel toprak aldı.

Tayland yüzdelik 55, Japonya yüzdelik 53, Rusya yüzdelik 46, Güney Afrika yüzdelik 31, Katar yüzdelik 30 ile taraftarların FIFA'ya güvenilmiş olduğu devletler zarfında başı çekti.

Rusya, Tayland, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Fransa'daki futbolseverlerin şişman çoğunluğu, FIFA'nın itibarını baştan kazanabileceğine inandığını belirtti.

Taraftarların yüzdelik 69'luk bölümü, riyaset seçiminde futbolseverlerin de oy kullanımı gerektiği dair düşünüm bildirdi.

'Infantino ve Şeyh Salman müşterek etap önde'

Sporda usulsüzlük ve arpa iddialarına bağlı davalara bakan, 'ChangeFIFA' adlı organizasyonun direktörlüğünü tay tay arabası ABD'li avukat David Larkin ile Euronews kanalının spor editörlerinden Fransız Vincent Menard, AA muhabirine icra ettiği açıklamada riyaset seçiminde Infantino ve Şeyh Salman'ın ön plana çıkmış olduğu görüşünde birleşti.

Tahmininin tarzı Şeyh Salman'ın kazanacağı anlamında bulunduğunu tamlayan Larkin, 'Futbol dünyasının şişman bölümünün ve sponsorların FIFA'ya itimatı yok. Yeni yüzlerin gelmesiyle FIFA'da başlatılacak ıslah süreci, güvenlik problemini ortadan kaldırabilir. FIFA şu anda şişman sorunlarla boğuşuyor ve kusursuz anlamıyla balçığa batak durumda. Infantino kendisince Platini başkanlığında UEFA'da çalışmış olduğu dönemde, ilkin de Türkiye'deki aldatma davası süreciyle ilgilendiren cevaplanmamış sorular var' ifadelerini kullandı.

Menard ise Avrupalı ve Güney Amerikalı delegelerin desteğini düzlük İtalyan kökenli İsviçreli Infantino'nun şansının aşkın bulunduğunu tabir ederek, 'Yeni FIFA başkanının en ehemmiyetli hedefi, FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu'nun 2018 ve 2022 Dünya Kupası ev sahipliğine bağlı arpa iddiaları üzerinde hazırlanmakta olan tutanağı kamuoyuna belirtmek olmalı. Yeni başbuğ düşüncesince bu rapor, kez haritası ayrıcalığı taşıyor' değerlendirmesinde bulundu.

Prens Ali, seçimin ertelenmesini arzuladı

Adaylardan Prens Ali, seçimin ertelenmesi düşüncesince Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvurdu. Oy geçer kabinlerin saydam olması anlamında en önce FIFA'ya meydana getirilen müracaat reddedildi. FIFA, namına meydana getirilen bu başvuruyu seçimin düzenleneceği 26 Şubat'a derece karara bağlayamayacağı düşüncesince art çevirdi. FIFA bunun yerine, delegelerin oy geçer kabinlere cep telefonlarını dışarıda bırakarak girmelerini kararlaştırdı. Bu kararın reddedilmesi üzerinde Prens Ali, seçimlerin ertelenmesi talebini CAS'a taşıdı. CAS da seçime eyyam kaldığında bu konudaki kararını en geç erte sabaha derece açıklayacağını duyurdu.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 24.02.2016 14:27
Anahtar Kelimeler:
DavaSoruşturmaFıfa
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol