banner200
banner235
banner225
20 Ekim 2012 Cumartesi 10:09
Yimpaş’a icra darbesi
banner188
banner213
banner230
 AYKUT KÜÇÜKKAYA

Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) borsaya açmaya çalıştığı yeşil sermaye şirketi YİMPAŞa karşı mağdurların Yozgat mahkemelerinde kazandığı 164 dosya için icra takibi başlatıldı. YİMPAŞ mağdurlarının 164 dosyada toplam 12 milyon 526 bin 324” TL tutarındaki icra takibi kesinleşti. Mağdurların avukatı Acun Papakçı, “YİMPAŞ şirketlerinin dışında mahkeme Dursun Uyarın da şahsi mal varlığı ile bu borçtan sorumlu olduğuna karar vermişti. Dursun Uyarın şahsi mal varlığına karşı başlatılan haciz işlemlerinden sonra ilk kesinleşen dosyada ödeme yapılmıştı. Bu dosyalarda da Yimpaş ve Dursun Uyar hakkında haciz işlemlerinin başlatılmasını takiben ödeme yapılmasını bekliyoruz. Bu ödemelerin yapılmaması durumunda Yimpaşın iflasını talep edeceğiz” diye konuştu. 2005 yılından bu yana hukuk mücadelesi sürdüren yeşil sermaye şirketi YİMPAŞ mağduru H.Ö. 7 yıl sonra bir ilke imza atmış; Türkiyedeki tüm yargı aşamalarını geçerek YİMPAŞa karşı açtığı davayı kazanmıştı. Mağdur H.Ö. 12 Haziran 2012” tarihinde YİMPAŞın patronu Dursun Uyardan 196 bin TLyi icra yoluyla almıştı. Mağdur H.Ö. YİMPAŞa ortak olurken verdiği dönemin 83 bin 180 DMyi tam 11 yıl sonra YİMPAŞın sahibi Uyardan geri almıştıCumhuriyet bu gelişmeyi 18 Haziran 2012 tarihinde, 11 yıl sonra gelen zafer” başlığıyla duyurmuştu.

Bu haberin ardından da yeşil sermaye mağdurları YİMPAŞa karşı açtığı davaları birbiri ardına kazanmayı sürdürdü. Son aylarda YİMPAŞa karşı Yozgat mahkemelerinde kazanılan 164 dosya için icra takibi başlatıldı; toplam 12 milyon 516 bin 324.76 TLlik takip kesinleşti. Gerek mahkemeler önünde süren yüzlerce dava, gerekse yeni açılacak davalar düşünüldüğünde YİMPAŞ’ın mağdurlara borcu yüzlerce milyon TLye ulaşacaktır” diyen mağdurların avukatı Acun Papakçı, bu aşamada SPKnin sorumluluğuna dikkat çekti. Papakçının gazetemize yaptığı değerlendirme şöyle:

SPK tüm bu gelişmelerden habersizmişçesine mahkeme tarafından geçersiz oldukları tespit edilen hisse senetlerinin borsada işlem görmesi için izin bile vermeye çalıştığı biliniyor. SPKnin görevi küçük yatırımcıyı korumak ve sermaye piyasasının güven ve kararlılık içinde işlemesini sağlamak. SPK, kaydında bulunan hisselerinin geçerliliği ve dolayısı ile ortaklık yapısı tartışmalı olan YİMPAŞ şirketleri ile ilgili olarak gerekli önlemleri almak ve bu şirketlerin mal kaçırmasını önlemekle görevli. Bu nedenle Yimpaş ve Dursun Uyardan alacakların tahsil edilememesi durumunda, YİMPAŞ hakkında gerekli denetimleri yapmayan SPKnin sorumluluğunu da gündeme getireceğiz.

CUMHURİYET

banner229
Son Güncelleme: 20.10.2012 10:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol