banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
13 Temmuz 2017 Perşembe 11:27
Yıl dönümünde 15 Temmuz direnişinin simge noktaları
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 günü kalkıştığı ülkemiz tarihinin en acımasız darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti.

Bir grup hain tarafından Türk demokrasisini yok etmeye yönelik bu girişim, asil bir duruş sergileyerek göğsünü kurşunlara siper eden Türk halkı tarafından püskürtüldü.

Darbecilerin saldırılarında 249 vatandaşımız şehit olurken, 2193 kişi de yaralandı.

Anadolu Ajansı, direnişin simgesi haline gelen ve o gece ağır hasar gören yerleri, darbe girişiminin yıl dönümünde yeniden fotoğraflayarak o günkü haliyle bugünkü durumunu yan yana getirdi.

Darbe girişimi sırasında, Genelkurmay Başkanlığı'nın çevresi, direnişin en güçlü yaşandığı yerlerden birisiydi.

Kurulduğu günden beri hiçbir saldırıya maruz kalmayan Türkiye Büyük Millet Meclisi de o gece darbecilerin hedefi oldu. Savaş uçakları tarafından bombalanan meclis yerleşkesi ağır hasar gördü. Bombalardan birinin isabet ettiği TBMM'deki Başbakan ofisinin önü, demokrasinin mabedine yapılan saldırının belleklerden silinmemesi için olduğu gibi korundu.

Darbe girişimi sırasında vatandaşların en çok direniş gösterdiği Boğaziçi Köprüsü'nün adı, "15 Temmuz Şehitler Köprüsü" olarak değiştirildi. Köprünün üzerindeki gişeler de kalktı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 13.07.2017 11:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol