banner200
banner222
25 Eylül 2012 Salı 22:46
 Yerle bir ettiler
banner188
banner213
banner230

Eirne Valisi Hasan Duruer, 30 yıl önce yapılan ve uzun süre sağlık ocağı olarak kullanılan Edirne İl Özel İdaresi'ne ait zemin üzeri 3 katlı kullanılmayan binanın, kötü görüntü oluşturduğunu belirterek yıkılması talimatı verdi. Bunun üzerine, uzman ekipler 3 hafta boyunca çalışarak binanın zemin ve birinci katındaki 19 ayrı kolona 25 kilo patlayıcı yerleştirdi. Patlama yapılmadan yaklaşık yarım saat önce Kapıkule Sınır Kapı yolu araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Tüm önlemler alındıktan sonra da yerleştirilen dinamitlerle binanın önemli bölümü yıkılırken ortalık toz bulutuyla kaplandı. Patlatma ekibinin başında yer alan Edirne İl Özel İdaresi Maden Mühendisi Yasin Yılmaz, planlandığı gibi bir yıkımın gerçekleştiğini belirterek, şöyle dedi:

"İçinde 1 ana taşıyıcı bulunan toplam 19 kolonla birlikte zeminle birlikte 4.5 katlı; 220 metrekare alana kurulu bir binaydı. Binanı yanında bir camii de bulunuyor. Yıkım sırasında camiinin camına bile zarar gelmedi Çünkü gerekli her türlü önlemleri aldık. Sadece tozla kirlendi. Üst katlara patlayıcı kullanmadık. Çünkü gökdelen yıkmıyoruz. Amacımız kırıcıya az iş çıkartmaktı. Çünkü patlayıcı daha ucuz maliyetli. Kırıcı da iki katlı binayı rahatlıkla yıkabilir. Zaten amacımız da buydu. Kırıcı makine şu an önümüzde sadece moloz yığını var."

Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin ise, "Kamu hizmeti vermesi mümkün olmayan bu binayı her türlü tedbir alınarak dinamitle yıkıldı. Yurt dışından gelen kişileri ilk gördüğü bu beton yığını yıkıldı" dedi. Patlamanın ardından yol tekrar ulaşıma açıldı.
 

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol