banner200
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
17 Mart 2016 Perşembe 13:18
'Yenilenebilir'de 4,2 trilyon dolarlık tasarruf mümkün
banner188
banner213
banner230

Küresel erke kaynakları ortada yenilenebilir enerjinin payının 2030 yılına derece dü katına çıkmasının global ekonomiye salname 4,2 trilyon dolar artırım sağlayacağı öngörülüyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının (IRENA) 'Yenilenebilir Enerji Geleceği Yol Haritası Raporu'na' göre, dünyada yenilenebilir enerjinin kullanımının artmasıyla global gayrı arınmış hasılanın 1,3 trilyon dolar yükseleceği bildirildi.

Rapora göre, global erke kaynakları ortada yüzdelik 18 paya ehil yenilenebilirin yüzdelik 36'ya çıkmasıyla taşıl yakıtlardan meydana gelen diyar değişikliği ve diyar kirliliği harcamalarının azalması, 2030'a derece dünyada salname 4,2 trilyon dolar artırım sağlayacak.

'Yıllık 770 bilyon dolar envestisman planlanıyor'

Mevcut global politikalarla 2030 yılına derece yenilenebilir enerjinin payının elden yüzdelik 21'e çıkarılabileceği tamlanan raporda, bu oranın yüzdelik 36'ya çıkarılması düşüncesince yenilenebilir enerjiye salname 770 bilyon dolar envestisman yapılması ve yenilenebilirde müesses gücünün rastgele sene altı kıvrım artırılması planlanıyor.

Yenilenebilir enerjiyi dü katına çıkarmanın asliye yararları arasında, 2030'a derece toplanmış 24,4 milyon kişiye yenilenebilir erke sektöründe istihdam sağlanması ve limonluk gazı emisyonunun 12 bilyon titrem azaltılması toprak alıyor.

Hedefe erişmek doğrultusunda diyar kirliliği ve karbon salımını düşürmek düşüncesince elektrikli ve biyo-yakıtlı vasıtaların kullanımının yaygınlaştırılması ve bu mevzuda bilincin artırılması gerektiği belirtiliyor.

Ayrıca, erke sistemlerinin esnekliğini artırarak yenilenebilir enerjinin düzene girişinin kolaylaştırılmasıyla evlerde ve sanayide istinas ve soğutma gayeli yenilenebilir enerjinin henüz aşırı yeğleme edilmiş olduğu planların geliştirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 17.03.2016 13:18
Anahtar Kelimeler:
DolarTasarrufYenilenebilir
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol