banner200
banner222
25 Aralık 2012 Salı 11:02
Yasal parti HDP 'terörist' sayıldı
banner188
banner213
banner230
İddinamede, BDP ’lilerle yasal sol partilerin oluşturduğu, kurucuları arasında şair Ahmet Telli, müzisyen Vedat Yıldırım, oyuncu Ayça Damgacı’nın olduğu Halkın Demokratik Partisi’ni (HDP) Nevruz’a katılım çağrısında bulunduğu ve Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını protesto ettiği için ‘terörist çatı partisi’ diye suçladı. Partinin halka açık üç toplantısında alınan, 12 Eylül Davası’na ve Demokratik Anayasa çalışması katılmak dahil, tüm kararlar ‘örgüt talimatı’ diye yorumladı. HDP Eşbaşkanı ve eski Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen, “Barışın sağlanması için kurulduk, yolumuza devam edeceğiz. Şaşırmadık, ürkmüyoruz. Bizi korkutmak istiyorlar” diyor.

İstanbul’da bu yıl 18 Mart’taki Nevruz kutlamasına izin verilmeyince Kazlıçeşme Meydanı’na yürümek isteyen yüzlerce kişi polisle karşı karşıya geldi. Gerginlik Topkapı ve Millet Caddesi’ne taştı; iddiaya göre bir tramvay ve dersane taşlandı. Polis görüntülerinden yola çıkarak, sol gruplardan 11 kişinin evine baskın yaptı. Tersane İşçileri Birliği Derneği Başkanı Zeynel Nihadioğlu’nun da olduğu altı kişi tutuklandı.
İddianamede, HDP’ye dönüşen Halkların Demokratik Kongresi’nin halk açık üç toplantısında alınan 12 Eylül Davası’na müdahil olunması, Nevruz’a katılım sağlanması kararlarına dikkat çekildi. HDK’nin Özgür Gündem’in kapatılmasını protesto etmesi KCK ile HDK’nin eylem birliğinin kanıtı diye sunuldu.

İddianamede, “ PKK /KCK siyasi uzantıları ile sol terör örgütlerinin HDK çatısı altında birleşerek, alternatif Nevruz kutlamalarında eylem birliği kararı aldıklarını” savunuldu. Ne var ki, HDP adına hareket etmekle suçlanan sanıklardan tamamına yakınının bu oluşuma katılmayan ve sıcak bakmayan sol gruplara üye oldukları ortaya çıktı.

Gösterilerde flama taşıdıkları, kortejle yürüdükleri ve olaya karıştıkları iddia edilen sanıklar hakkında hayli ‘ilginç’ kanıtlar gösterildi. Yiğitcan Yirmibeş’in “Katil devlet hesap verecek” diye duvara yazı yazarken, tersane işçisi Zeynel Nihadioğlu’nun da 1 Mayıs’ta yürürken çekilmiş resimlerine; İhsan Oğuzcan Yüzgeç’in kütüphanesindeki Mustafa Suphi’yi anlatan ‘Ölümsüz Savaşçı’ adlı kitabına; Bekir Sürücü’nün Nevruz’da giydiği iddia edilen pantolonu ve gömleğine el kondu. Yasadışı örgüt üyeliği iddiasıyla dava açıldı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak sanıkların ilk duruşması, 17 Ocak 2013’te...

Radikal
banner229
Son Güncelleme: 25.12.2012 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol