banner200
banner235
15 Şubat 2013 Cuma 15:46
Yasa geçti KCK sanığı ne yapacağını şaşırdı
banner188
banner213
banner230
 Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen  Ağrı  PKK/KCK davasının tutuklu sanıklarından Beritan Doğan'ın Kürtçe bilmediği, 'ana dilde savunma' yapılmasıyla ilgili yasanın yürürlüğe girmesiyle ortaya çıktı. Hümeyra PARDELİ/ERZURUM, (DHA) -  İlk duruşmada Kürtçe savunma talebinde bulunan ve istemi kabul edilmeyen Doğan'a ikinci duruşmada, son yasal düzenlemeyle  birlikte  Kürtçe savunma hakkı verildi. Bu kez de Türkçe savunma yapmak isteyen Beritan Doğan, "Asimilasyon nedeniyle anadilimi bilmiyorum. Ana dilde savunma yapmak isteyen arkadaşlarıma destek için bu yolu seçtim" dedi.

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde 3 Aralık 2011'de PKK/KCK'ya yönelik yapılan operasyonda tutuklanan Beritan Doğan hakkında Erzurum 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde silahlı terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. 19 Aralık 2012 günü yapılan ilk duruşmada Kürtçe savunma isteği kabul edilmeyen Doğan'a ana dilde savunma ile ilgili yasanın yürürlüğü girmesiyle 6 Şubat günü yapılan ikinci duruşmada Kürtçe savunma yapması için söz verildi.

Bu kez Türkçe savunma yapacağını söyleyen 36 yaşındaki Beritan Doğan'a Mahkeme Başkanı Mustafa Kahya, "Ne oldu hayırdır, neden Türkçe savunma yapıyorsun? İlk duruşmada Kürtçe savunma yapmak istiyordun" dedi.

Ailesinin Kürt olduğunu belirten Doğan, "Ailemin ana dili Zazacadır, ancak metropollerde yaşadığım için, asimilasyonlar  nedeniyle anadilimi bilmiyorum. Bu konuda eğitim alma imkanım olmadı" dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Kahya "Kürtçe bilmiyorsan ne diye Kürtçe ifade vermek istedin?" diye sordu. Ana dilde savunma yapmak isteyen arkadaşlarına destek vermek için öyle söylediğini belirten Beritan Doğan Türkçe olarak, "Arkadaşlarımın kürtçe savunma yapmak istediği bir ortamda susma hakkımı kullanmanın veya Türkçe savunma yapmamın arkadaşlarımı etkileyeceğini düşünerek kendi içimde aldığım kararla Kürtçe savurma yapmak istiyorum  dedim. Ancak Kürtçe bilmediğim için savunmama Türkçe devam etmek istiyorum" dedi.

Görevinin yörede yaşayan kadınların sorunları ile ilgilenmek olduğunu belirten Beritan Doğan, 8 Mart, 25 Kasım gibi kadınlar ile özdeşleşmiş günlerde etkinlikler düzenlediklerini belirterek, "Evlerinde kaldığım kişiler, parti yöneticileri, belediye başkanları, meclis üyeleri. Suçlamaları kabul etmiyorum. 1 yılı aşkın süredir cezaevindeyim. Tahliyemi istiyorum" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, PKK/KCK davasından tutuklu bulunan Beritan Doğan'ın tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

 DHA

Son Güncelleme: 15.02.2013 15:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol