banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Ocak 2016 Pazartesi 21:17
Yasa dışı geçişlere 'broşürlü' önlem

MUĞLA

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, yasa dışı geçişlere karşı çeşitli önlem alan polis ekipleri, Türkçe, Arapça ve İngilizce broşürler basarak, kaçakların yasa dışı geçiş yapmamaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, ilçeye gelerek yasa dışı yollardan yurt dışına geçmeye çalışan kaçakların bu geçişlerinin önüne geçmek için broşür hazırladı.

Türkçe, Arapça ve İngilizce hazırlanan ve üzerinde 'Canlarınız sizin için mukaddestir', 'Evlat kokusu cennet kokusudur', 'Umut tacirlerine inanmayın', 'Umuda değil, ölüme yolculuk yapmayın' yazılı el broşürleri, ilçede yasa dışı yollarla sınırı geçmeye çalışırken yakalanan kaçak ve sığınmacılara dağıtıldı.

Farklı tarihlerde yaşanan olaylarda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının da bulunduğu broşürü alan Irak uyruklu Karwan Saed Maarouf, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocukların ve kadınların denizlerde hayatını kaybettiğini söyledi.

'Burada çok rahat yaşıyoruz'

Türkiye'de çok iyi şartlarda yaşadıklarını anlatan Maarouf, şunları söyledi:

'Türkiye Avrupa'dır. Burada çok rahat yaşıyoruz. 3 gündür buradayız, bize yemek verdiler, hediye verdiler bize hizmet ediyorlar. Biz burada misafir gibi yaşıyoruz. Bağırmadılar, küfür etmediler, hediye bile verdiler.'

Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü himayesinde bir düğün salonunda tutulan yaklaşık 70 Iraklıya çeşitli gıda ve battaniye yardımında bulunuldu.

Muhabir: Ali Ballı


Anadolu Agency website contains only a portion of the news stories offered to subscribers in the AA News Broadcasting System (HAS), and in summarized form. Please contact us for subscription options.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 18.01.2016 21:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177