banner200
21 Şubat 2011 Pazartesi 14:32
Yasa dışı dinleme ve takip 'ücret tarifesi'
banner188
banner213
Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 15 ilde düzenlenen, ''3. Kulak'' adı verilen operasyonda gözaltına alınan, ''para karşılığı ortam ve telefon dinlediği'' öne sürülen örgütle ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Örgüt üyelerinin bilgisayarlarındaki kayıtlar ve ifadeleri doğrultusunda, telefon ve ortam dinleme ile fiziki takip için ücret tarifesi oluşturduğu tespit edildi.

Örgüt üyelerinin kısa mesaj (SMS) takibi 350 lira, SMS ve ortam dinleme için 600 lira, SMS, ortam dinleme ve canlı telefon dinlemeleri için bin 500 lira istediği öğrenildi. Dinlenilen telefon konuşmalarının ses dosyası halinde elektronik posta olarak müşterinin adresine gönderilmesi halinde 2 bin 500 lira ücret alındığı iddia edildi. Örgüt üyelerinin müşterilerinden bir haftalık fiziki takip için 600 lira, bir haftalık fotoğraflı fiziki takip için bin lira, fotoğraf ve kamera görüntülü takip için bin 500 lira istediği öne sürüldü.

Örgütün müşterilerini kendilerine ait 10 internet sitesinden buldukları ve şu ana kadar polisin 52 müştekiye ulaştığı belirtildi.

Örgüt üyelerinin otomobilleri GPS takarak takip ettiği, moto kurye kıyafeti giyerek fiziki takip yaptığı, suç örgütünün müşterilerinin çoğunun aldatıldıklarını düşünen eşler olduğu ifade edildi. Örgütün Antalya ve İstanbul merkezli çalıştığı bildirildi.

''Suç işlemek amacıyla örgüt kurma'', ''özel hayatın gizliliğini ihlal'', ''haberleşmenin gizliliğini ihlal'', ''Kaçakçılık Kanunu'na muhalefet'' suçlamalarıyla gözaltına alınan, aralarında örgüt lideri E.Ö'nün de bulunduğu 10 zanlının sorgusu devam ediyor.

Operasyonda gözaltına alınan 62 zanlıdan ''özel hayatın gizliliğini ihlal etme'' suçlamasıyla sorgulanan 52'si savcılığın talimatıyla serbest bırakılmıştı.

Zanlılarla ele geçirilen malzemeler arasında, parfümün içine yerleştirilmiş görüntü alma ve dinleme cihazı, gözlük görünümlü kamera, eş takibi dedektiflik sözleşmesi ile eş takibi sonucu aldatılan eşlere verilen fotoğraflar da yer alıyordu.
 
AA
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212