banner200
banner235
banner225
11 Mayıs 2015 Pazartesi 16:18
YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’ndan olağanüstü toplantı çağrısı
banner188
banner213
banner230
 YARSAV ve Yargıçlar Sendikası Hukuk camiasını, üniversiteleri ve demokratik kitle örgütlerini olağanüstü toplantıya çağırdı.

Yargıçlar ve Savcılar Derneği (YARSAV) ve Yargıçlar Sendikası tarafından yapılan ortak açıklamada Türkiye Barolar Birliği, Barolar, Yargı örgütleri, üniversiteler ve demokratik kitle örgütlerini 12 Mayıs Salı günü saat 17:00’de Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde yapılacak toplantıya davet etti.

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın yaptığı ortak açıklama şöyle:

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ, BAROLAR, YARGI ÖRGÜTLERİ, ÜNİVERSİTELER VE DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRIMIZDIR

Bugün, Anayasal esaslara dayalı Türkiye Cumhuriyetinin ve devlet sisteminin çökertildiği ve devletin tüm kurum ve kurallarıyla iflas ettiği bir süreci yaşıyoruz.

Görev ve yetkilerini Anayasa’dan alan tüm erkler; yürütme organının tepesine önce demokratik ve Anayasal yollardan seçilerek gelmiş ancak şu an itibarıyla, yasama, yürütme ve yargı ile temsil olunan milli egemenliği mutlak biçimde kendisinde topladığı vehmi ile hareket eden siyasal kadro tarafından askıya alınmıştır.

Ülkemizde son dönemde yaşananlar; rüşvet-hırsızlık-yolsuzluk-savaş suçu zanlılarının, tarihte örneği az görülen bir gözükaralıkla, hukuku adalet sarayından dağa kaldırma gayret ve telaşıdır.

Bugün alenen ve herkesin gözüne sokarcasına, adeta bir güç gösterisi şeklinde, siyasal iktidar yargıya müdahale eşiğini çoktan gerilerde bırakarak uluslararası arenada kulaklarımızı kızartacak bir külhanilik ile “yargıya çökme”nin çabasına düşmüştür.

HSYK eliyle yargıç ve savcılar sindirilmiş, hukuksuzluklara karşı yüksek sesle haykırmaya devam eden avukatlar ise, adliyede aramalarla, tartaklanmalarla, soruşturmalarla susturulmaya çalışılmaktadır.

Son dönemde sürgünler, disiplin cezaları, adliyelerde tartaklanma, yaka paça dışarıya atılma, hatta sokakta, büroda, lojmanda, adliyede ölümlü saldırılarla birlikte anılan yargı mensupları için tutuklanmalar da gündelik yaşamlarının bir parçasına dönüşmüştür.

Tutuklanma, egemenlerin istemediği kararları veren tüm yargı mensuplarını bekleyen yazgı olarak zihinlere işlenmiştir. Yargıçların, avukatların yani kısaca araç olmayı, bağlı ya da yandaş olmayı reddeden yargının yargılandığı bir ülkede ise hiçbir yurttaşın hukuk güvencesinden söz edilemez.

Şimdiye kadar, muktedirin ya da mağdurun kim olduğuna bakmaksızın, her türlü baskıya, tehdide rağmen hukuksuzluklara karşı durduğumuz gibi, şimdi de tarafların kimliğinden bağımsız yalnızca hukuku ve bağımsız yargıyı savunuyoruz. Kişiye, aileye ve zümreye özel fetvalardan yararlanma şansı olmayan, olmasını da 21. yüzyılda bir uygarlık iflası olarak görmesi gereken toplumun da, sığınacağı son çatı olan laik yargı kurumunun elinden alınmasına rıza göstermeyeceği inancındayız. Bu konuda sessizlik ya da ikircikli bir tavrı affedilmez bir hata, karşı koyuşu ise tarihsel bir sorumluluk olarak görüyoruz. Gezi ruhunun sembolize ettiği, insan onurundan kaynaklanan değerlerin güvencesi olması gereken yargı, aynı anlamlı ve bir o kadar görkemli sahip çıkışı hak etmektedir.

Yargı örgütlerini, Türkiye Barolar Birliği’ni, baroları ve diğer demokratik kitle örgütlerini; hukukun nefessiz kaldığı bu atmosferde, modern demokrasilerde hukuka dayanmayan bir iktidarın hiçbir meşruiyeti olamayacağını hatırlatma ve hukuku üstün kılma adına, birlikte eylem planlaması yapmak üzere 12 Mayıs 2015 Salı günü saat 17:00’de Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde (ABEM, Ihlamur Sokak, No:1, Kızılay/Ankara) yapacağımız toplantıya davet ediyoruz.

Odatv.com

banner229
Son Güncelleme: 11.05.2015 16:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol