banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
15 Ocak 2016 Cuma 21:50
YARSAV'dan akademisyenlere destek
banner188
banner213
banner230

YARSAV'ın akademisyenlere destek açıklaması:


LİNÇ KÜLTÜRÜNE KARŞI TOPLUMSAL BARIŞI SAVUNUYORUZ

 

Türkiye, “Barış İçin Akademisyenler Bildirisi” sebebiyle bir kez daha kapsamlı ve yaygın bir linç kampanyasının sahnesine dönüşmeye başladı. Siyasi figürlerin başlattığı bu linç kampanyasının adliyeler eliyle de sürdürülmeye çalışılması asla kabul edilebilir bir durum değildir.

 

“Akademisyenler Bildirisi“, genel itibariyle, ülkede yaşanan silahlı çatışmalara, ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına ilişkin kanaatlerin, eleştiri ve önerilerin yer aldığı bir değerlendirme metnidir.

 

Şiddet içermeyen, şiddete çağırmayan, cebir şiddet ve tehdit içeren yöntemleri teşvik etmeyen, meşru göstermeyen bu metnin siyasal iktidarı ve toplumun bir kısmını rahatsız etmesi hatta şoke edici olması, metni ceza hukukunun konusu haline getiremez. Akademisyenlerin, eylemlerinin dâhil edilebileceği bir madde Türk Ceza Kanununda henüz mevcut değildir. Yapılan açıklamalar tamamıyla ifade özgürlüğü kapsamında kalmaktadır.

 

Bildiride yer alan ifadelerin bazı kişiler açısından rahatsızlık uyandırması ceza hukukunun mevzusu değildir. Aksinin kabulü halinde, aksi yönde beyanlarda bulunarak toplumun bir diğer kesiminde rahatsızlık uyandıran kişiler hakkında da soruşturma başlatılması gerekmektedir.

 

Cumhurbaşkanının akademisyenlere dair sert açıklamasının ardından YÖK'ün “gereği yapılacaktır“ açıklaması akabinde, önce 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 53/b maddesine ilişkin 14.01.2015 tarihli Anayasa Mahkemesinin iptal kararı ile doğan boşluğun yasa koyucu tarafından giderilmemiş olmasına rağmen üniversite kurulları tarafından fonksiyon gaspı niteliği taşıyan disiplin soruşturmaları açılmış ve bugün de birçok ilde Başsavcılıklar tarafından adli soruşturma başlatılmış olup, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından akademisyenler gözaltına alınmış, evlerinde arama yapılmıştır. TCK 301. maddesi kapsamında soruşturma yapılması Adalet Bakanının iznine tabi olan bir suçtur. Suçun oluşup oluşmadığı ayrı bir tartışmanın konusu olmakla birlikte Adalet Bakanından izin alınmadan soruşturma yürütülmesi mümkün değildir. Haber metninde bahsedilen “terör örgütü propagandası yapma” suçu ise ancak bir örgütün, cebir, şiddet, tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propaganda yapılması halinde gündeme gelmektedir.

 

Suçlamaya konu bildirinin basın-yayın organlarında yer aldığı bir durumda, kimlik ve adresleri bilinen akademisyenlerin, suçlamalar kapsamında yakalanarak gözaltına alınmaları, evlerinde, işyerlerinde arama yapılması ise ölçüsüzce bir uygulamadır ve tüm muhaliflere yönelik susturma, sindirme ve gözdağı verme aracıdır.

 

Yürütmenin bir işaretiyle soruşturma başlatan Başsavcılıklar kendilerini Türk Ceza Kanunuyla bağlı görmemektedir. Akademisyenlere yapılan bu işlemlerin bizzat kendisi ceza kanunu kapsamında değerlendirilebilecektir. Bugün, birilerinin işaretiyle hareket eden kamu görevlileri için yakın tarihimiz ibretlerle doludur.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


YARSAV & DEMOKRAT YARGI

http://www.haberdar.com/gundem/yarsav-dan-akademisyenlere-destek-h13891.html

banner229
Son Güncelleme: 15.01.2016 21:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol