Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
30 Ocak 2016 Cumartesi 17:22
Yarıyıl tatili turizmcilerin yüzünü güldürdü

ERZURUM/BURSA/KAYSERİ

Önceki yıllarda kasım-aralık aylarında sezonu açan ancak bu yıl yağışın gecikmesiyle sezona ocak ayıyla başlayabilen kış turizm merkezleri, yılbaşında yaşadıkları hayal kırıklığını yarıyıl tatiliyle aştı.

Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerinden Erzurum Palandöken ve Konaklı ile Kayseri Erciyes'teki doluluk oranları yüzde 100'e yaklaşırken, Bursa Uludağ'daki tesisler yüzde 90 doluluk oranına ulaştı.

Yarıyıl tatilini fırsat bilen çok sayıda aile, kayak merkezlerinde çocuklarıyla kayak yapıp, kızak kaydı. Ailelerin tatil keyfi, renkli görüntüler de oluşturdu.

Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri Operasyon Müdürü Cem Vuraler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayak merkezlerindeki bütün pistlerin açık ve tesislerdeki hizmet kalitesinin yüksek olması nedeniyle Erzurum'a talebin günden güne arttığını söyledi.

Otellerdeki doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı

Vuraler, bu yıl Türkiye'de sezonunu en erken açan kayak merkezlerinden olduklarını ve son 15 günde yoğun kar yağışının ardından yurt içi ve yurt dışından taleplerin de arttığını dile getirerek, şunları belirtti:

'Otellerde yüzde yüze yakın bir doluluk oranı var. Yarıyıl tatili turizmcilerin yüzünü güldürdü. Haftasonları nasıl kalabalıksa yarıyıl tatilinde de haftanın her günü bu yoğunluğu yaşıyoruz. Aileler de çocuklarının okullardaki başarısından dolayı kayağa teşvik etti. Bu anlamda özellikle belediyelerimiz çocuklara ücretsiz kayak eğitimi vererek çocukları sevindiriyor.'

Uludağ, Arap turistleri de ağırlıyor

Yarıyıl tatilinde yüzde 90 doluluk oranına ulaşan Bursa Uludağ, yerli tatilciler kadar Arap turistlerin de ilgi göstermesiyle dikkati çekiyor.

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uludağ'daki yarıyıl tatili yoğunluğunun turizmcileri mutlu ettiğini söyledi.

Tatil boyunca otellerin bu tempoyla çalışacağını dile getiren Beceren, 'Sömestr tatili dolayısıyla otellerin dolu olması normal. Şu anda Uludağ'da 2 metreye yakın kar var, pistler kayak için uygun durumda' dedi.


Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yücel İkiler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015-2016 sezonuna çok iyi bir şekilde girdiklerini ve yoğunluklarının devam ettiğini söyledi.

Yarıyıl tatilinin başlamasıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve civar illerden Erciyes'e kayakseverlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten İkiler, 'Toplam 33 pistimizde yoğunluk her gün devam ediyor. Otellerden gelen bilgilere göre, hem sömestir hem de okulların açılmasından sonraki 2 haftalık dönemde yoğunluğun devam edeceğini öğrendik' diye konuştu.

Muhabir:Yunus Okur,Büşra Nur Özcan,Murat Asil

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 30.01.2016 17:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol