banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
05 Mart 2012 Pazartesi 12:28
Yargıtay'da patlama

ANKARA (ANKA) - Yargıtay binasının yan bölümünde yer alan otopark girişinde saat 09.40 sıralarında meydana gelen patlamaya neden olan bombanın sabah saat 06:26’da olay yerine bırakıldığı belirtildi. Elektronik düzenekle hazırlanan bombanın 1 kişi tarafından Yargıtay binasının önüne bırakıldığı öğrenildi.

Başbakanlık Merkez Binası'na 20 metre uzaklıkta olan Yargıtay Ana Binası’nın otopark girişinde sabah saat 09:40’da patlama oldu. Patlamada Yargıtay 14. Hukuk Dairesi'nin şoförü Hüseyin Ahmet Kocaoğlu yaralandı. İlk müdahalenin Yargıtay doktoru tarafından yapıldığı Kocaoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğu, patlama sırasında olay yerinden geçerken kolundan hafif şekilde yaralandığı öğrenildi.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, bomba pet şişe içinde saat 06:26’da Yargıtay Binası’nın güvenlik duvarı ile kaldırımda bulunan elektrik trafosunun arasına bırakıldı. Bombayı güvenlik kameralarından bir kişinin bıraktığının tespit edildiği belirtildi. Bombanın elektronik düzenekle hazırlandığı kaydedilirken, zaman ayarıyla veya uzaktan kumandayla patlatılmış olduğu ifade edildi. Bombanın ne amaçla bırakıldığına ilişkin incelemeler ise devam ediyor.

-“PATLAYICI PET ŞİŞE İÇERİSİNE KONULMUŞ 150 GRAM HAFİF MADDE”-

Patlamanın ardından bölgeye Başbakanlık korumaları, Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, olay yeri inceleme ekipleri geldi. Bomba imha uzmanı ekipleri, ikinci bomba olma ihtimaline karşı önlem aldı. Polis köpekleri ile aralamalar yapıldı. Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya da patlamanın olduğu yere gelerek incelemelerde bulundu ve patlamaya ilişkin bilgi aldı. Bölgede bulunan güvenlik kameralarının görüntüleri incelemeye alındı. Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yargıtay binası önündeki patlamayla ilgili, “Patlayıcı maddenin pet şişe içerisine konulmuş 150 gram hafif patlayıcı olduğu anlaşılıyor” dedi. Sabah saatlerinde Yargıtay binası önünde patlama meydana geldiğini belirten Yüksel, bir gazetecinin “Başbakanlık binası ve Yargıtay binalarının bulunduğu bir caddede böyle bir patlama nasıl olur?” şeklindeki sorusunu “Hepsini inceliyoruz. Arkadaşlarımız kamera incelemelerini yapıyor. Kısa süre içerisinde sizinle daha net bilgi paylaşılacaktır” sözleriyle yanıtladı. Polisin ilk incelemelerinin tamamlamasının ardından güvenlik koridoru oluşturulan Vekaletler Caddesi, yaya ve araç trafiğine açıldı.  

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177