banner200
banner235
banner225
07 Mart 2014 Cuma 18:34
Yargıtay özgürlükten değil, katliamdan yana saf tuttu
banner188
banner213
banner230

  Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları AKP’li milletvekilleri tarafından “Günah işleme özgürlüğü” söylemiyle savunulurken, Yargıtay eleştiri özgürlüğünü dahi özgürlük kapsamında almadı. Taraf’ın haberine göre Yargıtay, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın 19 Aralık Katliamı sırasında Cezaevleri Genel Müdürü olan ve katliamdaki başarısından ötürü devlet üstün hizmet madalyası ve HSYK üyeliğiyle ödüllendirilen Ali Suat Ertosun’a yönelik eleştirisinin “eleştiri özgürlüğü” kapsamında olmadığına kanaat getirdi, mahkemenin verdiği beraat kararını bozdu.


‘Ertosun’un yeri sanık sandalyesidir’
ÇHD’li avukatlar 19 Aralık Katliamı’nın yıldönümünde HSYK önünde bir basın açıklaması yapmış, Selçuk Kozağaçlı “Ertosun’a madalya takanlar, o koltuğa oturanlar hukuksal liyakati bizce şüpheli hakimliği değil, hapishane katliamında soyunduğu kanlı rolü esas almışlardır. Ertosun için en doğru tersi, sanık sandalyesidir” ifadelerini kullanmıştı.

Ertosun’un suç duyurusu üzerine “kamu görevlisine görevinden dolayı hakarette bulunmak” iddiasıyla hakkında dava açılan Kozağaçlı, mahkemede sözlerinin suç unsurları oluşturmadığı gerekçesiyle beraat etmişti.

Yargıtay, özgürlükten yana olmadı
Beraat kararı, temyiz üzerine Yargıtay 4. Ceza Dairesi’ne gitti. Yerel mahkemenin “düşünceyi ifade ve eleştiri özgürlüğü” kararına onay vermeyen Yargıtay, dört üyenin oyuyla kararın bozulmasını istedi. Daire çoğunluğu, devamında davanın suç tarihi itibariyle basın-yayın ve düşünce yoluyla işlenen suçlarla ilgili davaların üç yıllığına ertelenmesini öngören üçüncü yargı paketi kapsamında değerlendirilmesini de istedi.

Yargıtay’da sadece Abdullah Coş adlı üye karşı oy kullandı. Coş, gerekçesinde Kozağaçlı’nın sözlerinin, Ertosun’un icra ettiği eylemlere yönelik ileri sürülen düşüncesiyle bağlantılı eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında bulunduğunu işaret etti ve beraat kararının doğru olduğunu belirtti.

Hakkındaki beraat kararı kaldırılan Kozağaçlı, Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanacak.

sendika.org

banner229
Son Güncelleme: 07.03.2014 18:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol