banner200
banner222
25 Temmuz 2014 Cuma 15:16
Yargıtay, Eski Vekilin Hapis Cezasını Onadı
banner188
banner213
banner230

Antalya'da akaryakıt kaçakçılığı yapmış olduğu suçlamasıyla yargılanan eski bağımsız Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez ile aynı davada sanık Arif Kaplan'ın hapis ve para cezaları, Yargıtay tarafından onandı. 4 sene hapis müeyyidesi ve 2 milyon 241 bin 120 lira adli para cezasına çarptırılan Bölünmez'in hapiste yattığı zaman düşülerek kalan yaklaşık olarak 20 aylık bölümü için davetiye çıkartılacağı açıklandı .

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü 2001 senesinde düzenlediği 'Fırtına' adlı operasyonda, akaryakıt kuruluşu sahibi Süleyman Bölünmez'le beraber , aralarında Gümrük Muhafaza Müdürlüğü memurlarının da yer aldığı toplam 38 kişiyi akaryakıt kaçakçılığı suçlamasıyla tutukladı . Yargılamanın devam ettiği günlerde 7 ay tutukluevine (cezaevi) kalan Bölünmez ve bazı diğer sanıklar, daha akabinde tutuklanmadan yargılanmak üzere salıverildi .

DOKUNULMAZLIK NEDENİYLE YARGILAMAYA ARA

Süleyman Bölünmez, serbest bırakıldıktan akabinde 2002 senesinde Mardin'den bağımsız milletvekili seçildi ve yargılamaya milletvekilliği dokunulmazlığı sebebiyle ara verildi. Bölünmez'in milletvekilliği sona erdikten akabinde , Antalya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılama kaldığı yerden devam etti.

Davanın beş Kasım 2012 tarihinde görülmüş olan son duruşmasında mahkeme heyeti, Süleyman Bölünmez hakkında 'teşekkül halinde akaryakıt kaçakçılığı' suçundan 4 sene hapis müeyyidesi ve 2 milyon 241 bin 120 lira adli para müeyyidesi verdi.

Bu davada yargılanan sanık Arif Kaplan da aynı suçlamayla 2 sene hapis ve 1 milyon 120 bin 560 lira adli para ile cezalandırıldı. 1'inci Ağır Ceza'daki davada diğer sanıklardan bir bölümü için beraat, bir bölümü içinse vakit aşımı sebebiyle düşme kararı çıktı.

YARGITAY KARARLARI ONADI

Yapılan itirazın peşinden Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi'ne giden dava dosyası ile alakalı 12 Haziran 2014'te karar çıktı. Yargıtay, Bölünmez ve Kaplan'ın aldığı para ve hapis cezaları ile diğer sanıklar hakkında verilmekte olan beraat ve düşme kararlarını onadı.

TESLİM OLMAZSA YAKALAMA KARARI ÇIKACAK

Onama kararı akabinda diğer hukuki prosedürlerin tamamlanması halinde Bölünmez hakkındaki dava dosyasının infaz hakimliğine geleceği ve öncelikle 4 senelik hapis cezasından gözaltında kaldığı ve hapiste yattığı zaman düşülerek, kalan yaklaşık olarak 20 aylık bölümü için davetiye çıkartılacağı, böyle bir davetin çıkarılmasından akabinde teslim olmaması halindeyse bu defa eski vekil hakkında yakalama kararı çıkartılacağı açıklandı .

Süleyman Bölünmez hakkında 2009 senesinde tekrar akaryakıt kaçakçılığı ile alakalı yapılan ikinci operasyonla alakalı dava halen Antalya'da devam ediyor. - Antalya


http://www.ajans34.com/guncel/yargitay-eski-vekilin-hapis-cezasini-onadi-h123056.html

banner229
Son Güncelleme: 25.07.2014 15:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol