banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
14 Ağustos 2015 Cuma 23:47
Yargıtay'dan Flaş MİT TIR'ları Kararı
banner188
banner213
banner230
Yargıtay MİT TIR'larının dururlmasına ilişkin yürütülen soruşturma ile ilgili ne karar verdi? İşte tutuklu bulunan isimlerle ilgili verilen karar..

Yargıtay MİT TIR'larının dururlmasına ilişkin yürütülen soruşturma ile ilgili ne karar verdi? İşte tutuklu bulunan isimlerle ilgili verilen karar..

Yargıtay, MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin soruşturmada tutuklu bulunan isimlerin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, savcılar Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Ahmet Karaca'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.
 
Adli tatil nedeniyle Yargıtay 18. Ceza Dairesi Başkanı Hamdi Yaver Aktan'ın başkanlık ettiği Yargıtay nöbetçi heyeti, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 108. maddesi uyarınca, sanıkların tutukluluk durumunu inceledi. 
 
Duruşmalı yapılan incelemeyi, sanık avukatları takip etti.
 
Avukatların savunmalarını dinleyen heyet, sanıkların tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Kararın, oy çokluğuyla alındığı öğrenildi.
 
Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor
 
1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan ve 19 Ocak 2014'te Adana'nın Ceyhan ilçesinde MİT'e ait araçların durdurularak aranması nedeniyle Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca "Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamak" suçlarından soruşturma başlatılmıştı.
 
Bağrıyanık, Çokay, Takçı, Şişman ile Karaca hakkında hazırlanan iddianamede, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ve "devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa etmek" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.
 
Sanıklar hakkında hazırlanan iddianameyi kabul eden Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılama için dosyayı Yargıtaya göndermişti.
 
Ayrıca, 8 Mayıs'ta tutuklanan savcılar Bağrıyanık, Şişman, Takçı ve Karaca, Adana F Tipi Cezaevinden Sincan F Tipi Cezaevine nakledilmişti. 
 
Kurmay Albay Çokay ise daha önce Adana Askeri Cezaevinden nakledildiği Ankara'daki askeri cezaevinde tutuklu bulunuyor.
 
Bu arada, sanıklarla ilgili dosya "ilk derece mahkemesi" sıfatıyla Yargıtay 16. Ceza Dairesince görüşülecek.
 
Anayasal suçlara bakan Daire, duruşma gününü belirleyecek.
 
Yargıtay ceza dairelerinin "ilk derece mahkemesi" sıfatıyla verdiği kararların temyizen incelenmesi, Yargıtay Ceza Genel Kurulunca yapılıyor.


http://www.haberay.com.tr/yargitaydan-flas-mit-tirlari-karari-8894h.htm

banner229
Son Güncelleme: 14.08.2015 23:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol