banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
17 Mayıs 2016 Salı 15:12
'Yargı Paketi'ne kısmi iptal
banner188
banner213
banner230

Anayasa Mahkemesince (AYM), Danıştay Başkanlık Kurulunun kararlarının kesin olduğunu, bu kararlar aleyhine başka bir yargı mercine başvurulamayacağını öngören kanun hükmü, anayasaya aykırı bulunarak iptal edildi. Yargıtay ve Danıştayda iş bölümü ve görevlendirmelerin yeniden belirlenmesine yönelik hükümlerin iptal istemleri ise reddedildi.

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin, kamuoyunda "Yargı paketi" olarak bilinen ve 12 Aralık 2014'te yürürlüğe giren 6572 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüştü.

Yüksek Mahkeme, iptali istenen düzenlemelerden biri dışındaki hükümleri Anayasa'ya uygun buldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Danıştay Başkanlık Kurulunun kararlarının kesin olduğunu, bu kararlar aleyhine başka bir yargı mercine başvurulamayacağını öngören kanun hükmü iptal edildi.

Diğer iptal istemlerine ret

Danıştay daire başkanları ile üyeler ve tetkik hakimlerinin görev yerlerinin ve dava daireleri arasındaki iş bölümünün Başkanlık Kurulu tarafından yeniden belirlenmesini düzenleyen hükümler ise Anayasa'ya uygun bulundu.

İdari ve Vergi Dava Daireleri kurullarının, üye sayısı azaltılarak idari ve vergi dava daireleri başkanlarıyla, başkanlık kurulunca idari ve dava dairelerinden seçilen üyelerden oluşmasını öngören düzenlemenin iptal istemi de reddedildi.

Adli yıl açılış töreni

Yüksek Mahkeme, her adli yılın, Yargıtay Başkanının konuşma yapacağı bir törenle açılmasını öngören düzenlemenin kaldırılmasında da hukuk devleti ilkesine aykırı bir yön bulunmadığına hükmetti.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 17.05.2016 15:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol