banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
04 Nisan 2011 Pazartesi 09:43
‘Yargı bağımsız olacak’

TARKAN TEMUR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 13 Haziranda yargıyı tarafsız ve bağımsız kılacağız. Siyasal mahkemelere son vereceğiz. Özel yetkili mahkemeleri tarihe gömeceğizdedi. Kılıçdaroğlu, YGS skandalını ise garabetolarak nitelendirdi.

Ataşehir Belediyesi tarafından hizmete sokulacak 24 projenin temel atma ve açılış törenlerine, kayınpederinin vefatı nedeniyle katılamayan Kılıçdaroğlu, dün CHP İstanbul 1. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi, Türkan Saylan Tıp Merkezi ve Deniz Gezmiş Parkının açılışına katıldı.

‘Ustaya bak!’

Burada yaptığı konuşmada AKP iktidarını eleştiri yağmuruna tutan Kılıçdaroğlu, Türkiye iyi yönetilmiyor. 13 Haziranda kimsenin telefonu dinlenmeyecek, sabahın 5in de kimsenin kapısını polis çalmayacakdedi. YGSde ortaya çıkan usulsüzlükleri garabetolarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, Çocuklarımızın durumuna bakın. Sınava giriyorlar, birileri malı götürüyor. Ne diyor Başbakan? Diyor ki Çıraklık dönemiydi, kalfalık dönemini geçtik, şimdi ustalık dönemine geldik’. Ustaya bak. YGSde yaptığına bakın. Bunların ustalık dönemi, malı ince götürme dönemidir. Bunların bir sloganı vardı, ‘Büyük düşünündiye. Ne demekti o? Büyük götüründemekti. diye konuştu.

Kendileri için CHPnin projeleri olmaz, onlar ülkeyi yönetemezdendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Projesi olan tek parti var, o da CHP. CHPyi halkla buluşturup halkın partisi yapacağızdedi.

Kılıçdaroğlu, dün Fatih’teki Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği’ni de (YAKAD) ziyaret etti.

Cumhuriyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177