banner200
banner235
banner225
24 Ocak 2016 Pazar 14:18
Yandaş medyadan al haberi: Erdoğan'a darbe planı hazırlandı
banner188
banner213
banner230

Yeni Şafak’ın Gerçek Hayat dergisinden Sinem Köseoğlu'dan aktardığı “haberde”, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve İran'ın da desteğiyle Erdoğan'a "darbe girişimi" hazırlandığı iddia edildi.

Haberde bunun için 70 milyon dolar bütçe ayrıldığı belirtilirken kilit rol Birleşik Arap Emirlikleri'ne verildi. 

Yeni Şafak'ın aktardığı haberde dile getirilen senaryo şöyle:

Mısır darbesi sonrası Birleşik Arap Emirlikleri ile yaşanan gerginlik ve jet kriziyle Rusya ile oluşan çatışmayla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı kamplaşmalar artmaya başladı. BAE ve Rusya, Yaser Arafat'ın ölümünden sorumlu tutulan El-Fetih üyesi Muhammed Dahlan'a Erdoğan'ı devirme işini ihale etti. Öngörülen plan için 70 milyon dolar bütçe ayrıldığı belirtiliyor. Müslüman Kardeşler'e yönelik olumlu politikası nedeniyle düşman bellenen AK Parti hükümetine zarar vermek için BAE'nin, Gezi Parkı eylemleri sırasında Dahlan üzerinden girişimlerde bulunduğu konuşuluyor. BAE'nin siyasi kulislerden sızan bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Muhammed Mursi'ye yapılan darbenin benzeri yapılması hedefleniyor. Ürdün istihbaratının da yer alacağı darbenin ilk aşaması Erdoğan için planlanan karalama kampanyası… Arap basınında başlatılacak kampanya dünya basınına taşınacak ve daha önceki Arap Baharı, Mısır ve diğer Ortadoğu ülkelerindeki politikaları bilenler için Dahlan projesi tanıdık gelecekti. Dahlan'ın Mısır Darbesi sürecinde Mısır medyasını parayla susturduğu ve Mursi aleyhinde konuşturduğu sıkça yazılmıştı. Yine aynı yöntemle Dahlan 14 Aralık tarihinde Abu Dhabi'deki ofisinde medya dünyası ve siyasetçilerden oluşan 15 kişilik bir grupla toplantı yaptı. Toplantıda Erdoğan aleyhine yürütülecek kampanya ise şöyle belirlendi;

1. Arap medyası ve muhalif Türk medya tarafından Er­doğan'la ilgili kötü algı oluşturma ve yayma.

2. Türkiye'deki Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi muhaliflerine destek verme, finansal destek sağlama.

3. Türkiye'de kaosun yayılması, güven­liğin zedelenmesi ve Erdoğan'a karşı ayaklanmalar ol­ması adına PKK'ya destek verilmesi.

4. Ordu içinde Erdoğan ve Ak Parti'ye muhalif askeri liderlere destek verme.

Mısır'da darbeyi gerçekleştiren Abdülfettah Sisi'ye açık çek veren Suudi Arabistan; Türkiye ve katar arasındaki BAE'nin Türkiye aleyhtarı propaganda faaliyetlerinin önünde fren etkisi yaratı­yor.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol