banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
30 Haziran 2011 Perşembe 11:51
Yamuk yürüyor ve terli... Atın içeri!'

BDP desteği ile seçilen bağımsız milletvekillerinden Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel’in de aralarında bulunduğu grubun pazar günü yapmak istediği eyleme polis sert müdahalede bulunmuş çıkan olaylar sonrası 32 kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişilerden beşi tutuklandı. Gözaltına alınan şüphelilerin bir bölümü emniyet ifadelerinde eylem ile hiçbir ilgilerinin olmadığını söyledi.

‘Ben basurum polis bey’
Siirt’li A.M. olay günü hemoroit tedavisi için Şişli Eftal Hastanesi’ne gittiğini ancak yaşadığı ağrıdan yürüyüşündeki aksaklık nedeni ile polisin kendisine “Bu şekilde yürüdüğüne göre eylemde yaralandın ve buraya geldin” diyerek gözaltına aldığını söyledi.

Güvenlik görevlisi olarak çalışan Zonguldaklı Z. M. ise ifadesinde “Kız kardeşim olaylardan korktuğu için Ankara Simitçisi’ne girdik. İçerde olayların yatışmasını beklediğimiz esnada polisler gelerek beni aldılar. Durumumuzu anlatamadık” dedi.

Gözaltına alınan Kilisli 2 kardeş de eylem ile hiçbir ilgilerinin olmadığını söyleyerek alışveriş için önce markete gittiklerini, buradan ayrıldıktan sonra polisin kendilerini gözaltına aldığını söyledi. Bu kişiler avukatlarına “Bizi terli görüp hemen eylemci diye gözaltına aldılar” dedi.

‘Kürt müsün’
21 yaşındaki İ. M. ise emniyetteki ifadesinde eylemlere katılmadığını, olayların sakinleştiği bir sırada Taksim istikametine doğru gittiğini söyleyerek şunları ifade etti: “Ben Taksim istikametine gittiğim sırada bir vatandaş beni yakalayarak ‘Kürt müsün’ diye sordu.

Bu şahsın elinde bıçak olduğu için korktum ve Kürt’üm dedim ve beni resmi polislere teslim etti. Bu şahıs beni polislere teslim edinceye kadar dövdü.” Olaylar sırasında engelli 32 yaşındaki N. K. de kafasına aldığı cop darbesi ile yaralandı.

Radikal
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177