banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
17 Ocak 2016 Pazar 07:37
Yalçın Topçu: Başkanlık sistemi zaruridir

63. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, ''Başkanlık sistemine kişi ve kişiler üzerinden bakanlar büyük bir akıl tutulmasının içindedirler. Ve derhal bundan kurtulmalıdırlar'' dedi.

Tarımsal Kalkınma Vakfı’nın düzenlediği haftalık söyleşi programına katılan Kültür ve Turizm Eski Bakanı Yalçın Topçu, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konuşmasında yeni anayasa, başkanlık sistemi ve artan terör olaylarına değinen Topçu, demokrasi kavramına atıfta bulunarak ''devleti ele geçirme yetkisi tek bir güce aittir'' diyerek bu gücün siyaset kurumuna ait olduğunu belirtti.

Topçu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

YAPICI VE POZİTİF BİR MUHALEFET GEREKMEKTEDİR

Anadolu’yu karış karış gezdim partizanlık gütmeden doğru bildiğimi söyledim. Parti önemli değildi, sandıktan tek başına iktidar çıkması önemliydi. Her şeyin çaresi demokrasi ve hukuk olmalı, devleti ele geçirme yetkisi tek bir güce aittir. Anayasa bu yetkiyi sadece siyaset kurumuna vermiştir. Demokrasi ve sistem ne kadar güçlü olursa sadece biz değil medeniyet coğrafyamızdaki mazlumlar da bundan o kadar çok yararlanır. Tek politikası yüzde 52 oy almış bir Cumhurbaşkanına karşı durmak olanlar var. Milletin hassasiyetlerini göz ardı edenler 7 düvelin birleşmesi sayesinde yüzde 25 oy alabiliyor. Ancak böyle giderse bu oyun yüzde 12,5’a düşmesi içten bile değil. Yapıcı ve pozitif bir muhalefet anlayışı gerekmektedir. 

'TEK MECLİS, TEK BAŞKAN'

Türkiye’deki Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Topçu, merhum Türkeş’in 9 Işık kitabında başkanlık sisteminden bahsettiğini ve Türkiye için ne kadar önem arz ettiğini hatırlattı. Üniter yapının korunmasına da dikkat çeken Topçu, ''Başkanlık sistemi ile ülke koalisyondan kurtulacak. Rahmetli Türkeş de başkanlık sistemini destekliyordu. Bunu 9 Işık kitabında da belirtiyor. Toplantılarda yaptığı konuşmalarda ''tek meclis, tek başkan'' sesleri hala kulağımda. O kitapta hızlı karar almanın Türk milletinin geleneklerinde ve tarihinde olduğunu, bunun Türkiye için ne kadar önem arz ettiğini sayfalarca yazıyor, anlatıyor. Üniter yapımızı muhafaza ederek dar bölge, sıfır baraj ile birlikte başkanlık sistemi önemlidir. Milletin tasdikinden geçmiş sivil bir anayasa yapılmalıdır. Başkanlık sistemine kişi üzerinden değil ülkenin geleceği üzerinden bakılmalıdır. Başkanlık sistemine kişi ve kişiler üzerinden bakanlar büyük bir akıl tutulmasının içindedirler. Ve derhal bundan kurtulmalıdırlar. Meclise milletten değil liderden korkanların geldiği bir sistem var. Milletin iradesi mecliste ne kadar temsil edilirse demokrasi de o kadar pekişir. Dar bölge sistemi ile toplumun tüm kesimlerinden kardeşlerimizin Meclis'e girme şansı olur.'' şeklinde konuştu.

TERÖRLE MÜCADELEDE YANLIŞ ADIMLAR ATILDI

Son dönemlerde artan terör olaylarına değinen Kültür ve Turizm Eski Bakanı Yalçın Topçu, konuşmasına şöyle son verdi:

''3 aylık askerleri bölgeye gönderiyorlar.  Bu yapılan hatadır. Ortada özel bir savaş var. Güvenlik güçlerimiz bu özel savaşın gereğini yerine getirmelidir. Teröre destek veren kim olursa olsun kalem tutanından siyasetçisine bürokratına kadar hukuk içerisinde ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Terörle mücadele konusunda yanlış adımlar atıldı. Ancak benim şu an gördüğüm kadarıyla hem Cumhurbaşkanımız hem de Başbakanımızda net bir kararlılık var. Teröre  karşı sert bir duruş var.''

Kaynak: HABER7.COM

Son Güncelleme: 17.01.2016 07:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177