banner237
banner241
24 Ocak 2016 Pazar 14:13
Yakılan okuldan şampiyon çıktı

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde 2012’de PKK’liler tarafından 2 kez yakılan okulda eğitim gören 8. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Sidem Gül, TEOG ilk dönem sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birincilerinden biri oldu. “Buradaki koşullar iyi değil. Ama bu koşullara rağmen bu başarıyı elde ettiğim için çok mutluyum” diyen Sidem, doktor olmak istediğini söyledi.

 

Molotofla yakıldı

PKK’liler 21 Eylül ile 1 Ekim 2012’de Şemdinli Atatürk İlköğretim Okulu’nu iki kez molotof atarak yaktı. Çıkan yangında okulun konferans salonu, anasınıfları, bilgisayar odası ile öğretmenler odası tamamen yanarak kullanılmaz hale geldi. Yakılan okul için başlatılan “Okulumuz yandı geleceğimiz yanmasın” adlı kampanyada 20 bin TL toplandı. Kullanılmaz halde olan iki ana sınıfından biri onarılırken, çocuklara da oyuncaklar alındı. Ayrıca öğretmenler odası da modern biçimde düzenlenerek yeniden öğretmenlerin hizmetine açıldı.

 

Şemdinli’nin gururu

İki kez yakılan bu okuldan Türkiye birincisi çıktı. 8. sınıf öğrencisi Sidem Gül, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ilk dönem sınavında 120 sorunun tümünü doğru yanıtlayarak tam puan aldı. TEOG 1. Dönem Sınavları’nda Türkiye birincileri arasına girerek büyük başarı elde eden Gül, Şemdinli’nin de gururu oldu. Şemdinli Kaymakamı Murat Öztürk, Sidem’in gösterdiği başarının kendilerine büyük mutluluk yaşattığını, her türlü desteği vereceklerini söyledi.

 

Doktor olmak istiyorum

İnşaatlarda kalıp ustası babanın 3 çocuğundan en büyüğü Sidem Gül, maddi imkânsızlıklar ve zor şartlara rağmen sistemli ve çok çalışarak bu başarıyı elde ettiğini ve büyük mutluluk yaşadığını söyledi. Gül, şöyle konuştu:

“Öncelikle arkadaşlarım ve okul müdürüme verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Buranın koşulları herkesin gördüğü gibi iyi değil. Ama bu koşullara rağmen bu başarıyı elde ettiğim ve özellikle ailemin beklentilerini boşa çıkartmadığım için çok mutluyum. Daha çok çalışıp iyi bir lisede okuyarak doktor olmayı çok istiyorum. Buradan İstanbul’da bulunan İngilizce öğretmenim Taner Yılmaz’a da çok teşekkür ediyorum. Tayini çıkıp gitti fakat bana hep kaynak kitaplar göndererek, sürekli arayıp sordu.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol