banner200
banner222
24 Ocak 2016 Pazar 14:07
Washington Times:Gülen  ABD ve Türkiye için tehdittir!
banner188
banner213
banner230

Fetullah Gülen'in Türkiye kadar ABD için de büyük bir tehdit olduğunu belirten Columbia Üniversitesi Profesörü Abraham Wagner, Gülen'i "ılımlı mesajı ile radikal ve kötü ajandasını perdeleyen radikal bir İslamcı" olarak tanımladı. Wagner, Gülen taraftarlarının devletin birçok kademesine uzun yıllar içinde "sızdığını" belirtirken, Türkiye'deki cemaat mensuplarının H-1B vizesiyle ABD'ye yerleştiklerine dikkat çekti.ABD'de yayımlanan Washington Times gazetesinde yer alan makalede, Fetullah Gülen ve örgütünün, hem Türkiye hem de ABD için önemli bir tehdit olduğu bildirildi.

Columbia Üniversitesi Profesörü Abraham Wagner, Washington Times gazetesinde, "Ilımlılık radikal bir ajandayı maskelediğinde" başlıklı bir makale kaleme aldı.

İki ülke için de tehdit

"Fetullah Gülen hareketinin hem Türkiye hem de ABD için bir tehdit olduğunu" kaydeden Wagner, Gülen'in dünyanın dört bir yanındaki kurumlarıyla "yaklaşık 25 milyar dolara hükmettiğini" ifade etti.

Türkiye'nin DAEŞ ile mücadelede ve Ortadoğu'da istikrarın sağlanmasında oynadığı kritik role dikkati çeken Wagner, ABD'nin bölgedeki en önemli müttefiklerinden birinin Türkiye olduğunun altını çizdi.

DAEŞ ve Suriyeli mülteciler konularına ilaveten Türkiye'nin Gülen örgütü ile de mücadele etmek zorunda kaldığını belirten Wagner, Wikileaks'te yayınlanan belgelerde ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Gülen'i "ılımlı mesajı ile radikal ve kötü ajandasını perdeleyen radikal bir İslamcı" olarak tanımladığına işaret etti.

Gülen okullarına soruşturma

Wagner, Gülen'in, ABD'deki taraftarları vasıtasıyla çok sayıda charter (sözleşmeli) okulunu yönettiğini ve Amerikan vatandaşlarının ödediği vergilerden her yıl yüz milyonlarca dolarının bu okullara gittiğini bildirerek, bu kurumlardan bazılarıyla ilgili FBI soruşturması başlatıldığını, meselenin ABD'de hukuki ve idari anlamda faklı bir safhaya taşındığını kaydetti.

Gülen hareketinin, bu okullardan ve diğer işletmelerinden kazandığı paranın bir bölümüyle Türkiye'den ABD'ye 5 bin civarında mensubunu H-1B vizesiyle getirdiğini savunan Wagner, bu durumla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını da hatırlattı.

"Devlet kademelerine sızdılar"

Makalesinde "Türkiye'deki seçilmiş meşru hükümeti devirmeye çalışmaktan" Paralel Yapı hakkında açılmış davalar olduğunu vurgulayan Wagner, Gülen taraftarlarının devletin birçok kademesine uzun yıllar içinde "sızdığını" belirtti.

"Gülen hareketi tarafından manipüle edilen savcı ve polisler, üst düzey komutanları, çarpıtılmış suçlamalar ve yasa dışı dinlemelerle hedef aldılar" ifadesini kullanan Wagner, ABD'nin "Gülenist bir rejimle yönetilen bir NATO müttefikine ihtiyaç duymayacağını" vurguladı.Kaynak : Yeni Şafak

  
Kaynak: Hukukmedeniyeti.org
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol