banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
14 Eylül 2017 Perşembe 11:22
Venezuela'da siyasi gerilime çözüm arayışı
banner188
banner213

SANTO DOMINGO

Venezuela'da iktidar ve muhalefet temsilcileri, ülkedeki siyasi krizin çözümüne yönelik görüşmelerin devam ettirilmesi amacıyla Dominik Cumhuriyeti'ne geldi.

Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Danilo Medina, daveti üzerine ülkeye gelen Venezuelalı hükümet ve muhalefet heyetleriyle 5 saatten uzun süren bir görüşme yaptığını açıkladı.

Medina, görüşmede bir tür müzakereye varılmasının çok arzu edildiğini gözlemlediğini aktararak toplantılara bugün de devam edeceklerini söyledi.

Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı, Venezuelalı heyetlerle ayrı ayrı mı yoksa bir arada mı görüştüğü konusunda bilgi vermedi.

Venezuela hükümet heyetinde yer alan Caracas Belediye Başkanı Jorge Rodriguez, yeni müzakerelere şans tanıdığını dile getirirken muhalefet lideri Julio Borges, ana muhalefet koalisyonunun ana hatlarıyla belirlediği koşulların karşılanmaması halinde yeni görüşmelerin yapılmayacağını kaydetti.

Venezuela muhalefeti, geçen yıl Vatikan'ın arabuluculuğundaki görüşmelerden, sosyalist hükümeti taahhütlerini yerine getirmemekle suçlayarak çekilmişti.

Venezuela'da gıda kıtlığı, yüksek enflasyon ve artan suç oranlarından kaynaklanan toplumsal hoşnutsuzluk, Devlet Başkanı Nicolas Maduro liderliğindeki hükümetin kontrol ettiği Yüksek Mahkemenin, 31 Mart'ta Kongrenin yetkilerini elinden aldığını açıklamasıyla sokak protestolarına dönüşmüştü.

Ülkede mart sonundan bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilerde en az 125 kişi hayatını kaybetti.

Muhabir: Gamze Türkoğlu Oğuz

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 14.09.2017 11:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol