banner200
banner235
banner225
19 Eylül 2012 Çarşamba 10:28
Vekili tutuklu millet esaret altındadır
banner188
banner213
banner230


© Ergenekon davasında tutuklu bulunan iki CHP’li ve bir MHP’li milletvekili tarafından yapılan ortak açıklamada, Mısır’da Müslüman Kardeşler örgütü mensuplarının milletvekili seçildikten sonra derhal tahliye edilmelerini, AKP’nin demokrasinin bir zaferi olarak kabul ettiği hatırlatılarak, ‘’TBMM’yi üyelerinin yaşadığı hukuksuzluğa sessiz kalmamaya, Türk milletini ise oylarına sahip çıkmaya çağırıyoruz’’ denildi.

İstanbul Haber Servisi - Ergenekon davasında tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili ve gazetemiz yazarı Mustafa Balbay ve CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal ile Balyoz davasından tutuklu emekli Korgeneral, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, TBMMnin 1 Ekimde yeni yasama yılına girmesi nedeniyle yaptıkları ortak açıklamada Milli iradeye saygı çağrısında bulundular.

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Engin Alan, Aziz milletimize duyuru başlığıyla kaleme aldıkları metinde Yüce Meclis geçen yıl eksikli açılmıştı. Bu yıl dileğimiz, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş temellerine saygılı, Misakımilli sınırları içinde kardeşçe yaşamayı yürekten isteyen, halkın oylarıyla seçilmiş tüm milletvekillerinin Meclisteki yerini almasıdır ifadelerine yer verdiler. Açıklamalarında Yüksek Seçim Kurulunun yasal bir engel görmeyerek milletvekili adaylıklarına onay verdiğini anlatan tutuklu miletvekilleri, Milletvekili seçilmemizin üzerinden tam 1 yıl 3 ay geçmesine karşın Silivrideki özel görevli ve yetkili mahkemelerin, keyfi muameleleri neticesinde TBMMde yemin ederek, halkımıza karşı olan görevlerimizi yerine getirmemiz kasıtlı olarak engellenmektedir görüşünü dile getirdi.

Tutuklu milletvekilleri, açıklamalarında iktidar partisinin teklifi üzerine 3. yargı paketi kapsamında çıkarılan 6352 sayılı kanunda Mahkemelere tutuksuz yargılama konusunda geniş takdir yetkisi tanındığını anımsatarak şunları kaydetti: Silivride halen kanunlar önünde eşitlik ve tabii hâkim ilkesine aykırı olarak sadece bizleri yargılamayı sürdüren özel görevli ve yetkili bu mahkemeler, maalesef TBMMnin çıkardığı kanunu dahi hiçe sayarak somut hiçbir olgu göstermeksizin, milli iradeyi tutsak almaya devam etmektedir.

İktidar partisinin demokrasi ayıbını ortadan kaldırmak yerine, bu kişiler zaten tutuklu iken milletvekili seçilmiştirgerekçesini ileri sürdüğünü belirten tutuklu milletvekilleri, Bizler hükümlü değil, tutukluyuz. Halkımız, bize verdiği oylarla suçlamalara inanmadığını, görev yerimizin Meclis olduğunu ilan etmiştir. İktidarın tutumu milli iradenin inkârı niteliğindedir dedi. Mısırda Müslüman Kardeşler örgütü mensuplarının milletvekili seçildikten sonra derhal tahliye edilmelerini, iktidar partisinin sevinçle karşıladığını ve demokrasinin bir zaferi olarak kabul ettiğini anlatan milletvekilleri açıklamalarında, İktidar partisinin milli iradeye, vatandaşı olduğu ülkeye, mensubu olduğu partiye ve siyasi düşünceye göre farklı yaklaşımlar sergilemesi, demokratik hukuk devletinde kabul edilemez bir çifte standart teşkil etmektedir ifadelerini kullandılar.

Balbay, Alan ve Haberal açıklamalarını şu çağrı ile tamamladılar: Türkiyenin sorunlarının başlıca ve tek çözüm yeri olan Meclisin yeni yasama yılına hazırlandığı şu günlerde yargıyı milli iradeye saygı göstermeye, TBMMyi üyelerinin yaşadığı hukuksuzluğa sessiz kalmamaya, Türk milletini ise oylarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Unutulmamalıdır ki, milletin vekili tutukluyken kendisi de esaret altındadır.


banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol