banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
15 Temmuz 2017 Cumartesi 14:32
Vefa borçlarını çocuklara Kur'an öğreterek ödüyorlar
banner188
banner213
banner230

AKSARAY - Turan Kazak/Oğuzhan Demiray

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Aksaray'a gelen İmran ve Rima el Hüseyni çifti, Türkiye'ye vefa borçlarını çocuklara Kur'an ve din eğitimi vererek ödüyor.

İç savaş nedeniyle Suriye'nin Ma'arretü'n-Nu'man kentinden 3 yıl önce Türkiye'ye gelen İmran (50) ve Rima el Hüseyni (40) çifti 6 çocuğu ile Yavuz Sultan Selim Mahallesi'nde yeni bir yaşam kurdu.

Suriye'de daha önce din hizmetlerinde çalışan İmran ve Rima el Hüseyni çifti, Türkiye'ye vefa borçlarını ödeyebilmek ve çok sevdikleri ilim konusunda insanlara yardımcı olabilmek için bir özel Kur'an kursunda, çok düşük bir ücret karşılığında eğitim vermeye başladı.

Yaklaşık 300 öğrenciye, yetiştirdikleri tercümanlar aracılığıyla 2 yıldır Kur'an, Arapça, fıkıh, hadis konularında eğitim veren Hüseyni çifti, kendilerine her konuda yardımcı olan Türk halkını eğitmenin mutluluğunu yaşıyor.

İmran el Hüseyni, 12 yaşındaki oğlu Abdullah'ın tercümanlığı ile AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye'ye 3 yıl önce geldiklerini belirten İmran, Türkiye'nin kendilerine her konuda çok yardımcı olduğunu söyledi.

"Türkiye'ye geldiğimizde çok büyük muhabbet gördük"

İmran, buradaki insanlara karşı çok büyük mahcubiyet hissettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türkiye'ye geldiğimizde çok büyük ikram, sevgi, muhabbet gördük. Oradaki kardeşlerimizden bile daha fazla ilgi gördük ki bu bizim boynumuzda bir borç oldu. Bizim bu borcumuzu ödememiz gerekiyordu. Şu an 2 yıldan beridir bu bölgedeki çocuklara eşimle beraber Kur'an ve din eğitimi veriyoruz. Nasıl Kur'an okunur, tefsir, fıkıh ve Arapça öğrenmeleri için çaba gösterdik. Biz de borcumuzu bu şekilde ödüyoruz. Allah'a şükürler olsun ki buradaki insanlardan bazıları şu an Arapça tercüman bile oldu. Bizler Allah'a itaat etmek için el eleyiz. Hiçbir zaman o Suriyeli, bu Türk demiyorum çünkü bizim Rabbimiz birdir."

"Allah'a bu vatanı koruması için dua ediyoruz"

Son günlerde Türkler ile Suriyeliler arasında sorun çıkarmak isteyenler olduğunu, buna fırsat verilmemesi gerektiğini dile getiren İmran, yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

İmran, Türklerle artık aile olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bizler bir aileyiz ve aile arasında sorunlar çıkabilir. Bir evde kardeşlerin arasında bile problemler çıkabiliyor. Bazı insanlar aramızdaki bağı kötü görmek istiyor. Bazı insanlar Suriyeliler ile Türkler arasında bozgunculuk çıkarmaya çalışıyor ama sevgi kelimesi kötüleri yenecektir. Türklerin büyük çoğunluğu Suriyelileri, Suriyelilerin çoğu da Türkleri seviyor."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 15.07.2017 14:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol