banner200
banner222
10 Ocak 2013 Perşembe 17:38
Vatandaş talep etmeden kredi kartı göndermenin cezası çok ağır
banner188
banner213
banner230
BDDK Başkanı Mukim Öztekin, bankaların vatandaş talep etmeden kredi kartı gönderemeyeceğini, bunun cezasının çok ağır olduğunu söyledi.

Ankara- Çalışan gazeteciler gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Öztekin, daha sonra soruları yanıtladı.

Türk bankacılık sisteminin yapısının oldukça sağlam olduğunu belirten Öztekin, özkaynakların yaklaşık yüzde 90'ının ana sermayeden

oluştuğunu bildirdi. Öztekin, ''Bankalarımızın sermayeye ilişkin hiç bir sorunu yok'' dedi.

Öztekin, 2013 yılında bankacılık sektörünün büyümesinin olumlu bir seyir izleyeceğini düşündüğünü belirterek, ''Kar marjları biraz daralacaktır, karlılık 2012 yılındaki gibi olmasa bile yine yüzde 10-15'ler civarında kar artışlarının olabileceğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Öztekin, mevduat vadelerinin uzatılmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü, sektörle ve piyasalarla görüşmeler yaptıklarını ve önümüzdeki dönemde yeni enstrümanların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Öztekin, bankaların kar dağıtımına getirilen kısıtlamada yapılacak düzenlemeye ilişkin, ''Avrupa bankacılık krizi ve ekonominin normal rayına oturmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

Ortadoğu'dan banka başvurusu yok

BDDK Başkanı Öztekin, kendilerine yapılan lisans başvurularına ilişkin, bazı görüşmelerin olduğunu ancak lisans için Ortadoğu'dan kendilerine başvuran herhangi bir banka olmadığını bildirdi.

Konut kredilerinin faizleri

Mukim Öztekin, konut kredilerinin faiz oranlarına ilişkin, ''Türkiye'de faizlerin 2013'te daha da düşeceği beklentisi var, bizde de var o beklenti'' dedi.

BDDK Başkanı Öztekin, ''Vatandaşlarımız şunu bilmeli ki bankaların talep edilmeden kredi kartı vermesi mümkün değil. Bir banka sizin talebiniz olmadan kredi kartı gönderirse bunun cezası çok ağır'' diye konuştu.

Öztekin, kredi kartı borçlarının yüzde 5'ler civarında bir takibe dönüşüm oranına sahip olduğunu belirterek, ''Toplam kredi kartı tutarında 70 milyar civarında risk var. Yüzde 5 oranını düşünürseniz, 3,5 milyar civarında bir takibe dönüşüm söz konusu'' ifadesini kullandı.

''Şu anda cebinizde kaç tane kredi kartı var?'' şeklindeki soru üzerine BDDK Başkanı, cebinde bir adet kredi kartı bulunduğunu söyledi.

Yastık altından 10 milyar dolarlık altın

Öztekin, bankaların altın satışıyla ilgili bir soru üzerine ise Türkiye'de değişik tutarlarda telaffuz edilmekle birlikte ciddi altın stokunun olduğunu ifade etti.

Altının ülkenin önemli bir zenginliği ve rezervi olduğuna ama bunun yeterince ortaya konulamadığına işaret eden Öztekin, ''2009 yılından sonra altın repo hesaplarına izin verilmesinden sonra yaklaşık 10 milyar dolara yakın bankaların altın üzerinde mevduatları oluştu'' dedi.

cumhuriyet
 

banner229
Son Güncelleme: 10.01.2013 17:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
melek 2013-01-23 16:41:02

halkbank bunu yapıyor talebim olmadan bana kredi kartı gönderdi