banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
31 Mart 2016 Perşembe 12:38
Van'da 'İranlı casuslara' 6 yıl 8 ay hapis
banner188
banner213
banner230

Van'da, 'casusluk' icra ettikleri iddiasıyla haklarında sorun oluşturulan İran tabiiyetli 2 sanık, 'yasaklanan bilgilerin casusluk için temini' suçundan 6 sene 8 ay hapis cezana çarptırıldı.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, İran'dan kaçarak Türkiye'ye sığınan perhiz muhalifi tayyareci binbaşı A.R.K'yı kaçırmaya çalışmış oldukları kanıt edilen vakfedilmiş sanıklar Abdolsalam Tatari ve Mohammad Mohammadıan Delahzı ile avukatları müheyya bulundu.

Sanıklardan Delahzı, tehirli suçlamayı ikrar etmedi. İran'da taksicilik yaparak geçindiğini tamlayan Delahzı, casusluk şartıyla Van'a gelmediğini savundu.

Tatari de İran'da kendisini 'Hacı' diyerek tanıtıcı birinin alacağının bulunduğu kişiyi anmak şartıyla Van'a geldiğini, bu bireyin kimliği üzerine bilgisinin olmadığını gelecek sürdü. Bu kişiyi ortak müddet aradıktan sonradan vazgeçtiğini kanıt fail Tatari, günahsız bulunduğunu söyledi.

Sanık avukatları da müvekkillerinin 'casusluk' yapmadığını savundu.

Dosyadaki incelemesini mütemmim murafaa heyeti, sanıklara 'yasaklanan bilgilerin casusluk için temini' suçundan 6 sene 8 ay delik cezası verdi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 31.03.2016 12:38
Anahtar Kelimeler:
CezaHapisIranVanCasus
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol