banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
04 Ekim 2016 Salı 13:52
Unutulmaya yüz tutan bakırcılık yeni çıraklarla canlanıyor
banner188
banner213
banner230

ERZURUM - Zehra Melek Çat

Unutulmaya yüz tutan bakır işlemeciliğinin yeniden canlanması için, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan atölyede bakır ustaları çıraklar yetiştiriyor.

Zamanla teknolojiye yenik düşen bakır atölyelerinin, çırak bulmakta güçlük çeken ustaların emekliye ayrılmasıyla tek tek kapanması nedeniyle Erzurum Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde, bakır işlemeciliğinin unutulmaması için kurulan atölyede 8 usta 26 çırağa meslek öğretiyor.

Bakır ustası Mustafa Avci (45) AA muhabirine yaptığı açıklamada, 33 yıldır şekerlik, ibrik, kase gibi malzemeler ürettiğini dile getirdi. Çocuk yaşta bakırcı ustasının yanında çalışmaya başlayan Avci, 12-13 yaşlarında girdiği atölyede 5 yıllık çıraklığın ardından tezgaha geçtiğini anlattı.

Avci, ömrünün bakır işleyerek geçtiğini belirterek, "Semaver, çaydanlık, ibrik, ayran bardağı yapıyoruz. Bakır plakaları şekillere göre hazırlıyoruz. Bakır kalıptan düzgün çıkmazsa hiçbir işe yaramaz. Eskiden mutfaklarda kullandığımız bakır eşyalar, artık dekorasyonda kullanılıyor. Bakır sağlıktır. Bakırda pişirilen yemek, çay, kahve daha lezzetli olur. Bakır bakteri üretmez." diye konuştu.

Bakır ustası Şeref Mutlu (45) da 11-12 yaşlarında bakır atölyesinde mesleğe başladığını ifade ederek, "O gün bugündür severek yapıyorum. Zamanında kendi dükkanım vardı. Şimdi çırak yetiştiriyorum. Zaman zaman radyoyu açıyoruz, Müslüm, Ferdi mırıldanırken bakırı parlatıyoruz." dedi.

Atölye sorumlusu Onur Güraksın da 1960'lı yllarda Erzurum'da canlı bir sektör olan bakırcılığın zamanla unutulmaya yüz tuttuğunu dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında 3 usta ile kurulan atölyenin bakırcılığı yeniden canlandırdığını belirten Güraksın, şunları kaydetti:

"Şu an 183 çeşit ürün çıkarıyoruz. 26 çırağımız işi öğrendikten sonra kaybolan bu sanatın canlanacağını düşünüyoruz. Kar amacımız yok. Kaybolan bu zanaatı canlandırmak istiyoruz. Yurt içi ve yurt dışından siparişler alıyoruz. Kuveyt ve Çin'e satış yaptık. Antalya'daki Expo 2016'da stant kurduk."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 04.10.2016 13:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol