banner237
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Eylül 2017 Pazar 21:12
UNICEF'ten Arakanlı Müslüman çocuklara yardım

DAKKA

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in Bangladeş'teki Arakanlı Müslüman mülteciler için hazırladığı 100 bin tonluk insani yardım malzemesini taşıyan uçağın başkent Dakka'ya ulaştığı duyuruldu.

UNICEF'ten yapılan yazılı açıklamada, Bangladeş'e gönderilen yardım malzemeleri arasında su arıtma tabletleri, hijyen ve aile sağlığı malzemeleri, su geçirmez muşambalar ve çocuklar için oyuncaklar bulunduğu belirtildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen UNICEF Bangladeş Temsilcisi Edouard Beigbeder, yardımların kamyonlarla Myanmar sınırındaki mülteci kamplarının olduğu Cox Bazar şehrine nakledileceğini dile getirdi.

BM'den 7,3 milyon dolar ilave ödenek talebi

UNICEF'in sonraki yardım sevkiyatının da yolda olduğunu kaydeden Beigbeder, bu malzemelerin içinde ise çocuklar için okul çantaları, erken gelişim setleri, aile hijyen ürünleri ve gıda maddeleri yer alacağını aktardı.

Açıklamada ayrıca, örgütün gelecek üç ay bölgedeki yardım faaliyetlerine harcanmak üzere BM'den 7,3 milyon dolar ilave ödenek talep ettiği bildirildi.

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Saldırılarda 200 civarında köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı ya da kullanılamaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman, can güvenliği nedeniyle hala bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz üzerinden Bangladeş'e geçiyor.

Muhabir: Emre Aytekin

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 24.09.2017 21:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol