banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
05 Şubat 2016 Cuma 10:48
Umut yolculuğunda elleri donan Afgan çocuk, ailesiyle telefonda konuştu
banner188
banner213
banner230

Afganistan'dan İran'a buradan da Doğubayazıt üzeri Türkiye'ye kaçak yollarla giriş yapan bir grup Afgan mülteci, Ağrı-Erzurum karayolu üzerinde bir lokantaya girerek yemek molası verdi. Lokantadaki Türk müşteriler Samir'in ellerinin donduğunu fark edince ağabeyi 17 yaşındaki Beşir'i de yanlarına alarak Erzurum'a getirdi. Samir, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınırken ağabeyi de Aşkale İlçesi'ndeki Kabul Barınma ve Geri Gönderme Merkezi'ne yerleştirildi. Donmaya bağlı yanıklar oluşan, ellerinin kesilme tehlikesi bulunan Samir'in doktorları küçük çocuğun sakat kalmamasını sağladı.Afganlı Samir'i hastanede ziyaret eden Göç İdaresi İl Müdürü Haşim Özcan, doktorlardan sağlık durumu hakkında bilgi aldı. 

Haşim Özcan, daha sonra Samir'e bir sürpriz yaptı ve 4.5 ay önce Danimarka'ya giderek orada bir kampa yerleşen annesi Raşide ve babası Cemil ile telefonla görüştürdü. Aylar sonra anne ve babasının sesini duyan Samir, büyük bir sevinç yaşarken anne ve babası gözyaşlarına boğuldu. Duygulu anların yaşandığı telefon görüşmesinden sonra hastaneye Samir'in ilk geldiği günden itibaren yanında gönüllü olarak refakatçi kalan Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Afgan, 20 yaşındaki Hadis Şivan şunları söyledi:'Samir kendisinden çok hep ailesine üzülüyordu. Çünkü parçalanmışlardı, anne ve babası iki kardeşi ile Danimarka'da, ağabeyi ve kendisi Erzurum'da, bir kardeşi de Afganistan'da kalmıştı. Müdür bey hastaneye gelip Samir'i ailesi ile telefonla görüştürdü. Anne ve babası 5 çocuğundan ikisini yanına alarak 4.5 ay önce Danimarka'ya gitmiş ve orada bir kampa yerleştirilmişler. Maddi durumları iyi olmadığı için 3 çocuklarını Afganistan'da bırakmak zorunda kalmışlar.

 Samir'le konuşan anne ve baba çocuklarının durumunun iyi olduğunu öğrenince çok sevindiler. Türk halkının Samire en iyi şekilde bakacağına inandığını söyledi. Benim de burada olmama çok sevindiler. Bizde Samir'in ailesi gibi ülkemizden kaçıp Türkiye'ye sığındık. Onu kardeşim gibi görüyor ve seviyorum.'Afgan Samir Hurami'nin kangren olduğu için kesilme ihtimali olan ellerinin doktorların yoğun çabasıyla kurtarıldığı bildiren Göç İdaresi İl Müdürü Haşim Özcan, 'Her şey daha güzel olacak. 

Samir'i Danimarka'daki kampa yerleşen ve durumu netlik kazanmayan ailesinin yanına gönderemeyiz. Samir'in tedavisi tamamlanıp iyileşince, Afganistan'dan gelerek ailesi ile birlikte Erzurum'a yerleşen ve şu anda gönüllü olarak yanında refakatçi olarak kalan üniversite öğrencisi Hadis Şivan'ın ailesinin yanına geçici olarak yerleştirilecek. Samir'in tüm ihtiyaçlarını biz karşılayacağız ve aileye destekte bulunacağız. Samir ile birlikte Afganistan'dan kaçan ağabeyi de bizim misafirimiz. Her şey netlik kazandığında ülkelerindeki iç savaştan dolayı parçalanan aileyi bir araya getirmek en büyük arzumuz' diye konuştu.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 05.02.2016 10:48
Anahtar Kelimeler:
AileçocukKonuşmaAfkan
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol