banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Haziran 2016 Perşembe 12:17
'Umuda yolculuk' anlaşma sonrası 8 kat geriledi

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin Ege Denizi ve Akdeniz'de mayıs ayında yakaladığı göçmen sayısı, Geri Kabul Anlaşma sonrasında yüzde 87 geriledi.

Mayıs ayında umuda yolculuğa çıkan bin 109 göçmen yakalanırken, bu sayı son ayların en düşük rakamı olarak kayıtlara geçti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, iç savaş, ekonomik ve siyasi belirsizlikler nedeniyle ülkelerini terk ederek daha iyi bir yaşam hayaliyle Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenlerin umuda yolculukları az da olsa devam ediyor.

Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de yapılan Geri Kabul Anlaşması öncesinde hız kazanan yasa dışı göç hareketi, anlaşmanın yürürlüğe girdiği 20 Mart'tan itibaren azalmaya başladı.

Anlaşma sonrası 8 kat düştü

Önceki yıllarda mayıs ayında yaklaşık 5 bin civarında göçmen yakalanırken Geri Kabul Anlaşması'nın da etkisiyle bu rakam Mayıs 2016'da bine kadar düştü.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yasa dışı göçe karşı yürüttüğü "Ege'de Umut Harekatı" kapsamında Ege Denizi ve Akdeniz'de mayıs ayında bin 109 göçmeni yakaladı.

Geçen yıl mayıs ayında 4 bin 378 göçmen yakalanırken, bu yılın aynı döneminde yakalanan göçmen sayısı geçen yıla göre yüzde 75, nisan ayına göre ise yüzde 35 düştü.

Umuda yolculuğun azalmasında Geri Kabul Anlaşması'nın etkisi büyük oldu. Anlaşmanın gerçekleştirildiği Mart 2016'da 8 bin 530 olan göçmen sayısı, nisanda bin 717'ye, mayısta ise yüzde 87 azalarak bin 109'a geriledi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 02.06.2016 12:17
Anahtar Kelimeler:
UmudYolculukAnlaşma
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177