banner200
banner235
banner225
24 Mart 2012 Cumartesi 07:37
Uludere kurbanları da şehit sayılacak
banner188
banner213
banner230

Terör olaylarında ölen sivilleri de şehit kapsamına alan 19 maddelik yasa tasarısının sahibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Uludere’de ölen 34 köylünün de ‘Sivil şehit’ olarak kabul edildiğini ve ailelerin bu haklardan yararlanacağını söyledi.

Bakan Şahin, NTV ’ye yaptığı açıklamada “sivil şehitlik” kavramına açıklık getirdi. Şahin, düzenlemenin geçmişe dönük olarak uygulanacağını belirterek, 1987’den sonraki olaylarda mağdur olanları kapsayacağını belirtti. Bakan Şahin, şunları söyledi “İlk belirlemelerimize göre 4 bin 323 sivil şehit, bin 791 sivil gazi görünüyor ancak başvurular doğrultusunda bu sayı artabilir. 2330 sayılı yasada muhtaçlık belgesi isteniyordu. Bunu alamayan eşler boşanıyordu. Bu kabul edilemezdi. Artık ailenin ‘şehidim var’ demesi yeterli. Sivil şehit yakınları ve yararlananlara geçmişe dönük maaş ödenmeyecek. Uludere’de ölen yurttaşlar sivil şehittir. Ölen kişilerin aileleri bu yasadan faydalanabilecek. Bu yasal düzenleme için süreci hızlandırıyoruz. İnşallah Nisan sonu itibariyle bu yasa çıkacak.”

Hrant Dink de ‘şehit’ sayılabilir

Suikast sonucu hayatını kaybeden Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in de şehit olarak kabul edilebileceğini bildiren Şahin, “Hrant Dink’le ilgili hukuki süreç devam ediyor. Fakat Dink ailesi 5233 sayılı yasadan istifade etmek için başvuru yaparsa, sivil şehitlikten doğan haklarını alabilirler. Ben aileyle konuşur, yeni düzenlemeyi anlatırım” diye konuştu.
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol