banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
19 Mayıs 2017 Cuma 18:02
'Ülkemizin sınırlarını korumak bizim sorumluluğumuzdadır'
banner188
banner213
banner230

KOCAELİ

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu fuarda "Ben, Öteki ve Ötesi" konulu söyleşiye katıldı.

Kalın, burada yaptığı konuşmada, Ortaçağ'da İslam'ın "kılıç dinidir" algısının modern döneme kadar yaşadığını söyledi.

Bunun bir tesadüf olmadığını ve bu algının 9., 10. yüzyıllardan itibaren inşa edildiğini, Ortaçağ'dan bugüne kadar taşındığını ifade eden Kalın, bugün de dünyada "terör" deyince insanların akıllarında İslam topraklarında yaşanan terör eylemlerinin geldiğini kaydetti.

"Bölge siyasetini dizayn etmeye çalışanlar var"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, daha sonra soruları cevapladı.

Suriye'de yaşanan olaylarla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine Kalın, Suriye'nin de parçası olduğu kadim Mezopotamya coğrafyasının, Orta Doğu coğrafyasının aslında bin yıl boyunca kültürün, sanatın, refahın, barışın, huzurun merkezi olduğunu belirterek, buralardan yetişen binlence alimin, düşünürün dünyayı aydınlattığını bildirdi.

Bugün ise yaklaşık 100 yıldır büyük bir travma yaşandığını aktaran Kalın, şöyle devam etti:

"Bu bölgede büyük acılar yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Bir kere bu makus talihi bir şekilde tersine çevirmek zorundayız. Bu coğrafyaların, bu ülkelerin tekrar düşüncenin, sanatın, yaratıcılığın, üretkenliğin merkezleri haline gelmesi gerekiyor. Bunun için de tabii acımasız vekalet savaşlarının bir an önce sona ermesi gerekiyor. Şu anda Suriye'de yaşananlar bundan farksız değil aslında. 'Terörle mücadele ediyoruz' başlığı altında ya da bahanesiyle bölge siyasetini dizayn etmeye çalışanlar var. DEAŞ terörünün nasıl palazlandırıldığını, bu noktalara nasıl geldiğini ve bu terör söylemi ya da terörle mücadele yöntemleri üzerinden ne tür ilişkilerin kurulup, ne tür oyunların oynandığını hepimiz gördük, görüyoruz."

"'Eğer YPG varsa biz Rakka operasyonunda yokuz'"

İbrahim Kalın, iki gün önce Amerika Birleşik Devletleri'nden Beyaz Saray'da terörle mücadele bağlamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında birtakım görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizim orada baştan beri söylediğimiz, 'bir terör örgütünü bir başka terör örgütüyle bertaraf edemezsiniz' tezini biz ifade ettik ve bizim bu pozisyonumuzda bir değişiklik söz konusu değil. Bunun sonuçlarını aslında Sayın Cumhurbaşkanımız çok güzel özetledi. 'Bir gün Suriye konusunda yine kapımızı çalacaksınız.' Biz o politikanın yanlış olduğunu ifade ettik. Bundan sonra da etmeye devam edeceğiz. Amerika Birleşik Devletleri böyle bir karar vermiş olabilir YPG'ye destek vermek suretiyle Rakka operasyonunu yapabilir. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız birçok kez ifade etti. 'Eğer YPG varsa biz Rakka operasyonunda yokuz.' Dolayısıyla bizim bulunduğumuz yer aynı, o pozisyonumuzda bir değişiklik yok ama Türkiye kendi ulusal çıkarları söz konusu olduğunda bizim milli menfaatlerimize ve sınırlarımıza yönelik bir tehdit söz konusu olduğunda bunun gereğini de hiç tereddütsüz yapar. Bunu yapmak için de kimseden izin almak zorunda değildir. Çünkü ülkemizin sınırlarını korumak, vatandaşlarımızı korumak her şeyden önce bizim sorumluluğumuzdadır.

Muhabir: Kadir Yıldız,Şengül Oymak

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 19.05.2017 18:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol