banner200
banner222
26 Ocak 2014 Pazar 13:24
Uğur Mumcu Ödülleri Sahiplerini Buldu
banner188
banner213
banner230
 Eyüp KELEBEK-Hakan TÜRKTAN/ ESKİŞEHİR, ( DHA ) - ÇAĞDAŞ Gazeteciler Derneği ( ÇGD ) Eskişehir İç Batı Anadolu Şubesinin Uğur Mumcunun anısına verdiği ödüller sahiplerini buldu. Yılın Hukuk Savaşçısı ödülünü alan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, "Siyasi iktidar 11 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. O çeteyi yeni fark ettiği masalına herkesin karnı tok. Bu itiraf biz 11 yıldır ülkeyi çeteyle birlikte yönetiyoruz itirafıdır" dedi.

Ödül töreni Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezinde yapıldı. Törene Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin CHPli Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıkaya, Eskişehir Milletvekilleri  Süheyl Batum ve Kazım Kurt ile çok sayıda kişi katıldı. ÇGDnin bu yılın Hukuk Savaşçıları Ödülü Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, Ankara Baro Başkanı Sema Aksoy ve Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekine, Basın Ödülleri Mehmet Y. Yılmaz, Necati Doğru, İlhan Taşçı, Işık Kansu, Rıdvan Uysal, Halk TV ve Ulusal Kanal, Yılın Siyasetçi ödülü CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıkayaya, Demokrasi ödülü Tuncay Özkan ile Eskişehir Eğitim-Sen eski Başkanı Ali Paşa Şanlıya Sanat Ödülleri Eskişehir Şehir Tiyatroları ile Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasına, Spor ödülleri de Çamlıca Spor Kulübüne verildi. Hürriyet Gazetesi yazarı Mehmet Y. Yılmaz, ödülünü Eskişehir Tepebaşı Belediyesinin CHPli Başkanı Ahmet Ataçtan aldı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy törene katılmadı. Törende konuşan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, "Benim için ödüle layık olan gezide, Kuğulu Parkta, her yerde, sokaklara çıkan ve direnen halktır. Bu süreçte mücadele eden bütün barolar, bütün avukatlar şahsen hepsi birer gerçek adalet savaşçısıdır" dedi. 

BEDELİNİ BİRLİKTE ÖDEYECEKSİNİZ

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, hükümeti de eleştirerek çeteyi yeni fark etti masalına herkesin karnının tok olduğunu söyledi. Kocasakal şunları kaydetti: "Yeni Türkiye diyorlar. Yeni Türkiye kaset, montaj, şantaj, dua, fetva, bunların gündemi belirlediği tarikat mensuplarının tam sayfa gazete ilanı verebildiği bir Türkiye. Yargının siyah haline getirildiği bir Türkiye. Hukukun herkesi koruyucu olması gereken hukukun  şuan hak ve özgürlüklerin, herkesin en büyük düşmanı ve tehdidi halene gelmiş bir Türkiye. Siyasi iktidar 11 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. O çeteyi yeni fark ettiği masalına herkesin karnı tok. Bu itiraf biz 11 yıldır ülkeyi çeteyle birlikte yönetiyoruz itirafıdır. Ne dedi Başbakan, İnlerine gireceğiz dedi. İnlerini arayıp bulacağız demedi. Çünkü biliyor, çünkü kendi yerleştirdi. Söyledikleri şarkı gibi beraber yürüdünüz hukuksuzluk yollarında, beraber ıslandınız o hukuksuzluk yağmurunda. Komploları, kumpasları kol kola birlikte yaptınız. O zaman bunun hukuki ve siyasi bedelini de birlikte ödeyeceksiniz."

ABAKAY: HİÇBİR DİKTATÖR NORMAL ÖLMEDİ

ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay da yaptığı konuşmada öldürülen gazetecilerin çoğunun faillerinin halen bulunmadığını söyledi. Yakın tarihin geleceği bugünden yazıldığını, tarihte hiçbir diktatörün normal şekilde ölmediğini ifade eden Abakay şöyle konuştu: "Unutmayalım. Hiçbir Diktatör evinde, yatağında normal ölmedi. Biliyorsunuz Hitler intihar etti, Mussolini sınırdan kaçarken partizanlar tarafından kurşunlandı, sonra ayaklarından asıldı. Saddamı, Kaddafiyi saymıyorum. Ve Tarih öyle yazıyor bunlar normal ölmediler. Yakın tarihimizin geleceği de bugünlerde yazılıyor. Kime ne çıkar bilmiyorum." 

banner229
Son Güncelleme: 26.01.2014 13:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol