banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
15 Nisan 2016 Cuma 10:37
Üçüncü kafile de geldi
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda 25 Aralık ve 3 Mart tarihlerinde Erzincan'a getirilen iki kafilenin ardından üçüncü kafilenin ilk gurubunda bulunan 171 kişi de Ukrayna’dan THY ‘ ye ait uçakla 23.30 sıralarında Erzincan’a ulaştı. 3’ncü kafiledeki Ahıska Türklerini Erzincan Havalimanında Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkan Vekili Erkan Buyruk, Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı ve görevliler çiçeklerle karşıladı. Öz vatanlarına gelmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Ahıska Türkleri, ana vatana kavuşmalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na teşekkür etti ve Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. 53’ü çocuk toplam 171 Ahıskalı gümrük işlemlerinin yapılmasının ardından, Üzümlü ilçesinin Geyikli mahallesinde hazırlanan TOKİ konutlarına yerleştirildi.

ÜZÜMLÜ İLÇESİNE YERLEŞTİRİLEN AHISKALI SAYISI 787 OLDU

Erzincan’a getirilen Ahıska Türklü sayısı 787’ye ulaştığını, bu akşam iki gurup halinde 340 kişinin daha Ukrayna’dan Erzincan’a getirileceğine işaret den Vali Süleyman Kahraman geçen yıl yapılan anlaşmayla Ukrayna’daki savaştan etkilenen Ahıska Türklerini uçakla nakledildiğini hatırlattı. Kahraman 'Ahıskalı soydaşlarımızın yüz yıl içerisinde 4 defa sürgün gördüklerini ve kuru yaprak gibi dünyanın her tarafına savrulduklarını biliyoruz. Ahıskalı kardeşlerimizi kabul ettik. Onların yaşamış olduğu heyecanı bizde burada yaşadık. Onlar yeni vatanlarına asıl vatanlarına kavuşuyorlar. Biz burada iğneden ipliğe kadar tüm ihtiyaçlarını görüyoruz. 

Son olarak 46 aile halınde 171 kişi geldi. Bu akşam iki uçakla yaklaşık 340 kişi gelecek. Kafile kafile soydaşlarımızın gelişi devam edecek “ diye konuştu. Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyaeddin Kassanov ise çok heyecanlı olduklarını ve tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi. Türkiye’ye getirilen ailelerin 1944, 1989, 2014 ve 2015 yıllarında Ukrayna’dan savaş bölgesinden başka bölgelere göç eden aileler olduğunu ifade eden Kassanoz, “Bu son ve tatlı bir sürgün. Eninde sonunda Ahıskalılar öz ana vatanlarına geldiler” dedi.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 15.04.2016 10:37
Anahtar Kelimeler:
UkraynaKafileGetirilme
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol