banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
30 Mart 2016 Çarşamba 12:32
Tüsoder: Önlemlere rağmen maketten konut satışları sürüyor
banner188
banner213
banner230

İki yıla yakın süre önce hayata geçen yeni 6502 sayılı Tüketici Kanunu’nun 30 konutun üzerindeki projelerde maketten ev alacaklar için önemli kurallar konulduğuna işaret eden Ağaoğlu, 'Bu kurallara uyulduğu takdirde, müteahhit batsa bile ama ev almak isteyen tüketici zarar görmez' dedi ve yasal düzenlemeyi şöyle açıkladı:'Yeni yasal düzenlemeye göre, maketten konut satanların tüketiciye garanti vermeden peşinat almaları veya senet imzalattırmaları mümkün değil. 

Çünkü İnşaat ruhsatının alınmış olması, alıcının üzerine kat irtifakı tapusunun yapılmasının yanında Tamamlama Sigortası veya Banka Teminat Mektubu gibi güvencelerin sağlanması zorunluluğu getirildi. Ayrıca kredi veren banka parayı sadece o projeden konut alınmasına yönelik kullandırmışsa şayet kredi tutarı oranında bankanın da kefaleti söz konusudur. 

İnşaat şirketi her hangi bir nedenle projeyi yarım bıraktığı takdirde Tamamlama Sigortası varsa sigorta şirketi, Banka Teminat Mektubu varsa banka devreye girerek tüketiciye külfet yüklemeden binayı tamamlayacaktır.'Yoğun ve cazip reklam kampanyalarıyla tüketicilerin ilgisini çekerek ev sahibi olma hayalindeki onbinlerce kişinin ellerinde, avuçlarındakinden başka banka kredisiyle borçlandırarak dolandıran firmalardan birisinin ortaklarının kısa süre önce Bursa Ağır Ceza Mahkemesince 657’şer yıl hapis cezasına çarptırıldığıni anımsatan Ağaoğlu, şu uyarıları yaptı:'Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi reklamlarında tanınmış sanatçıları oynatarak ev sahibi olma hayaliyle yola çıkan 219 insanı kandıran ve mağdur eden şirket yöneticileri hakkında emsal bir karar vermiş ancak bu adalet 6 yıl sonra gelebilmiştir. 

Geçmişte yaşanmış mağduriyetlerin tekrarlanmaması için yeni Tüketici Kanunu önemli kriterler getirmiş, ancak denetleme yapılmadığından emlak sektörü ‘Eski Tas, Eski Hamam’ yeni projelerinin maketten satışlarına devam etmektedir. 

Bu reklamları veren firmaların Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce takibe alınarak Tüketici Kanunu’nun 77. Maddesinde öngörülen cezaların uygulanması ve ev sahibi olmak için sözleşme imzalamış tüketicilere gerekli güvencelerin verilmesi sağlanmalıdır.'

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 30.03.2016 12:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol