banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
29 Ocak 2016 Cuma 20:42
Türkmen Dağı'ndan Türkiye'ye sığındılar
banner188
banner213
banner230

HATAY

Esed ve Rusya'nın Lazkiye kırsalındaki Türkmen köylerine gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle, Yayladağı sınırından Türkiye'ye alınan ve kayıt işlemleri tamamlanan Suriyeli ailelerin bir kısmı ilçe merkezine getirildi.

Yayladağı sınırında insani yardımların geçişi için açılan Arfalı noktasına gelen aileler, sabah saatlerinden itibaren Türkiye'ye alınmaya başladı.

Otobüsle sınırdan alınan çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan Türkmen ve Arap kökenli Suriyelilerin bir kısmının, ilçedeki YİBO kampında yapılan kayıt işlemleri tamamlandı.

Otobüsle ilçe merkezindeki stada getirilen aileler, otobüslerden indirildi.

Gönüllüler tarafından karşılanan ve su ile bisküvi dağıtılan Suriyeliler, eşyalarını yanlarına alarak yakınlarını beklemeye başladı.

Suriyeli küçük çocuklar, olaylardan habersiz etrafa bakınırken, bazı kadınlar göz yaşlarını tutamadı.

'Merminin ulaşamayacağı yer kalmadı'

Türkiye'ye alınan Türkmenlerden Adil Mustafa Recep, babasının iç savaşın başından bu yana köyünü terk etmediğini söyledi.

Yaşlı babasının şehit olmadan gelmeyeceğini söylediğini belirten Recep, 'Babamı almak için ülkeye döndüm. Babam ve annemi buraya taşıdım. Zor durumdaydılar. Oturdukları yer bombalanmış ama şehit olmadı maalesef. Hayat orada çok daraldı. Merminin ulaşamayacağı yer kalmadı' ifadelerini kullandı.

Türkmendağı'nda 'burası emniyetli yer' denecek bölgenin kalmadığını kaydeden Recep, Türkmen gençlerin ülkelerine geri dönerek köylerini geri alacağını umut ettiğini ve o bölgenin Türkmen kalacağını aktardı.

Sınırdaki Sallur köyünde oturduklarını kaydeden Mustafa Molla da saldırıların çok arttığını bu nedenle 4 çocuğu ve eşiyle ülkesinden kaçmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

Çocuklarıyla Türkiye'ye sığınan Rukiye Zuveykli de çatışmaların artması üzerine çocuklarının kendilerini Türkiye'ye göndermek istediğini, bu nedenle 4 çocuğunu yanına alıp vatanlarını terk ettiklerini anlattı.

Muhabir: Erdal Türkoğlu, Salim Taş

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 29.01.2016 20:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol