banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Haziran 2016 Çarşamba 13:52
'Türkler tasarı ile Alman toplumuna yabancılaşabilir'
banner188
banner213
banner230

Türkiye-Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, Almanya Federal Meclisi'nde (Bundestag) oylanacak 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarıya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alman meclisinin ikili ilişkilerde telafisi mümkün olmayacak tasarıyı kabul etmenin eşiğinde olduğunu, bunun Türkiye tarafından da kaygıyla takip edildiğini belirtti.

Tasarıdaki iddiaların bilimsel temelinin bulunmadığını dile getiren Ünal, Türkiye'nin uzun yıllardır savunduğu tezi doğrultusunda tarihi olayların tarihçilere bırakılması, arşivlerin açılarak detaylı şekilde incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Tasarıyla ilgili Almanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Michelle Müntefering'e bir mektup gönderdiğini hatırlatan Ünal, Alman parlamentosunun, son dönemdeki ilişkileri göz önünde bulundurarak, tasarıyı iki ülke arasındaki olumlu ilişkilerin gelişmesi önünde engel olarak görerek kabul etmeyebileceğini de anlattı.

"Türk toplumu, seçimde gereken cevabı verecektir"

"Umarım, Almanya siyasi bir kararla bu tasarıyı kabul etmeyecektir." diyen Ünal, tarihi olayların siyasetçilerin alanı olmadığını anlattı.

Ünal, tasarının kabul edilmesi halinde Almanya'da yaşayan Türk toplumunun tepkisin nasıl olacağı hakkında ise şunları kaydetti:

"Tasarının kabul edilmesi, Türkleri Alman toplumuna yabancılaştıracak bir sürece neden olabilir. Bundestag'ın böyle bir kararı kabul etmesi halinde ortaya çıkacak manzara ne Türkiye ne de Almanya için ne de birlikte çok yakın çalışmaya devam edeceğimiz hayati önemdeki projelerimiz için bir fayda sağlayacaktır. Türk toplumunun, tasarıya 'Evet' oyu veren partilere bir sonraki seçimde az da olsa gereken cevabı vereceğini düşünüyorum. Halk hiçbir şekilde kendine karşı yapılan ihaneti, haksızlığı unutmaz. Mutlaka bunun hesabını sorar."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 13:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol