banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
13 Ocak 2016 Çarşamba 11:52
Türkiye Test ve Muayene Hizmetleri Veri Tabanı hazır
banner188
banner213
banner230

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'deki test ve muayene hizmetlerine hızlı şekilde ulaşılabilmesi, etkin kullanılabilmesi, akredite olmayan test ve muayene altyapılarının akredite olmaya yönlendirilmesi amacıyla Türkiye Test ve Muayene Hizmetleri Veri Portalı hazırladıklarını bildirdi.

Bakan Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarında gerekli test ve muayene altyapısının mevcut durumunun ve geleceğe yönelik yeni yatırım ihtiyaçlarının ortaya konması gerektiğine işaret etti.

Işık, bu çerçevede ülkedeki test ve muayene hizmetlerine hızlı şekilde ulaşılabilmesi, etkin kullanılabilmesi, akredite olmayan test ve muayene altyapılarının akredite olmaya yönlendirilmesinin sağlanması amacıyla 'Türkiye Test ve Muayene Hizmetleri Veri Portalı' hazırladıklarını anlattı.

Işık, hazırlanan web portalı aracılığıyla kullanıcılara çeşitli sektörlerde ve alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektöre ait kalibrasyon, test, muayene faaliyeti gösteren kurum ve kuruluşlara ait bilgilere, belirli arama yöntemleriyle erişim sağlama ve sorgulama imkanı getirdiklerini belirterek, 'Böylece ülkemizdeki test, muayene, kalibrasyon gibi kamu ve özel tüm uygunluk değerlendirme altyapılarına ilişkin güncel verilere, teknik ayrıntıları da içerecek şekilde tek merkezden ulaşmak mümkün hale gelecek. Buna ilave olarak, süreç içinde üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin hangi alanlarda çalıştığıyla ilgili bilgilere de erişim sağlanabilecek. Bu çerçevede bakanlığımız tarafından, 'Türkiye Test ve Muayene Hizmetleri Veri Tabanı' oluşturulması çalışmaları tamamlandı' ifadelerini kullandı.

Kurulan veri tabanının test sürecinin başladığını dile getiren Işık, test aşamasının ardından portalın ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi. Bu projeyle sanayi kuruluşlarının ihtiyaçları olan uygunluk değerlendirme hizmetlerine daha hızlı ulaşılabileceğinin altını çizen Işık, ayrıca farkındalık oluşacağından yurt dışında yapılan testlerin de yurt içindeki kaynaklara yönlendirmesinin sağlanacağını vurguladı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 13.01.2016 11:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol