banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Şubat 2016 Salı 10:43
'Türkiye Suriye meselesinde insanlığın onurunu kurtarmıştır'
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu'nun açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan icra ettiği konuşmada, 'Türkiye, Somali halkının emniyet ve sulh süresince müşterek avlu sürebilmeleri düşüncesince dayanak noktası olmayı sürdürecektir. Malumunuz Somali ciddi müşterek süreçten geçiyor. Devletin halis muhlis kurumlarıyla beraberce baştan yapılandırılması, engellerle komple emekli ve derinlemesine müşterek yoldur. Federal binanın oluşturulması, dünkü anayasanın kabulü, seçimlerin yapılması derece kilometre taşları gelişigüzel ülkenin tarihinde derinlemesine tartışmaların, gerilimlerin böylelikle oluşabiliyor. Somali Federal Hükümeti'nin ve lehçe yönetimlerin kararlarını verirken Somali'nin geleceğini ve menfaatlerini koruyacağına inanıyorum. Bu dayanıklı süreçte Somali'ye dayanak noktası olmalı, onları katiyen nısıf yolda bırakmamalıyız' ifadelerini kullandı. 

'Türkiye, Suriye meselesindeki duruşuyla toptan vicdanın sesi olmuştur'

'Suriye'de yaşanmış olan iç harp 5. yılına girdi. Şu anne denli 400 bini müşterek tomar insanoğlu yaşamını kaybetti, 12 milyon insanoğlu yerini yurdunu ayrılma etti' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bunların birtakımı öz ülkesinde, birtakımı ayrıksı devletlerde sığınmacı özelliğine düştü. Türkiye kendisine komşumuzda yaşanmış olan bu dram kelimesiz kalamazdık. Bugün türkiye dinine, diline, budunsal kimliğine bakmadan tek farklılık yapmadan 3 milyonu müşterek tomar sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. 

Bugün Türkiye, dünyada en müşterek tomar sığınmacıya ev sahipliği karşılayıcı diyar konumundadır. Türkiye ayrımsız sürede dünyada ulusal gelirine nazaran insanca kalkınma yardımlarını en müşterek tomar zait diyar olmuştur. Her devir tabir ettiğim hususun altını esasen resmetmek istiyorum; Türkiye, Suriye meselesindeki bu duruşuyla toptan vicdanın sesi olmuş, insanlığın onurunu kurtarmıştır' dedi.

'Suriye şu an yıldırı ihraç fail müşterek diyar pozisyonuna gelmiştir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan laflarını şöyleki sürdürdü:

'Suriye'deki kargaşa DAEŞ, El Nusra, PYD, YPG derece yıldırı örgütleri düşüncesince büyüyüp serpilecekleri yassı sağladı. Nitekim Suriye şu an yıldırı ihraç fail müşterek diyar pozisyonuna gelmiştir. Türkiye, Suriye kaynaklı tehditlerin acısını en müşterek tomar hisseden, yıldırı saldırılarından en aşırı etkilenen müşterek ülkedir'

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 23.02.2016 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol